Walentynki, czyli po niemiecku der Valentinstag. Obchodzimy je na całym świecie 14 lutego. W Niemczech również nie jest inaczej. Walentynki zbliżają się dużymi krokami, dlatego dzisiaj przedstawię Ci Niemca walentynkowego (Valentinstags-Deutsche). Tutaj dowiesz się, jak obchodzi się walentynki w Niemczech oraz ile Niemcy wydają na walentynkowe upominki. Zapraszam Cię do 9 odcinka Instrukcji obsługi Niemca. Mam nadzieję, że dzięki niej poznasz, zrozumiesz oraz może nawet polubisz naszego walentynkowego Niemca. Los geht’s!
W Kościele katolickim 14. luty jest dniem św. Walentego. Dokładna historia tego święta nie jest znana. Powstało za to wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że Walenty był biskupem, który żył we włoskim miasteczku Terni w III wieku. Został skazany na śmierć, bo doradzał młodym mężczyznom, żeby nie szli na wojnę. Inna legenda opowiada o kapłanie Walentynie, który został stracony 14. lutego w starożytnym Rzymie. Powodem tego było to, że udzielał ślubu parom, które nie dostałyby go w urzędzie. Obdarowywał młode pary kwiatami ze swojego ogrodu, a jego błogosławieństwo sprawiało, że małżeństwa te były bardzo szczęśliwe. Natomiast jeszcze przed czasami chrześcijańskimi, 14. lutego kobiety obdarowywane były kwiatami na cześć bogini Juno, która była patronką rodziny i małżeństwa.
W Niemczech tradycja obchodzenia walentynek, czyli dnia zakochanych rozpowszechniła się w latach 50. ubiegłego wieku. Po drugiej Wojnie Światowej, w 1950 roku, amerykańscy żołnierze zorganizowali pierwszy bal walentynkowy w Norymbergii i wprowadzili go do niemieckiego kalendarza. Również Kościół katolicki nie przepuszcza tej okazji do dziś dnia, ponieważ dzięki temu może zbliżyć się do wiernych. Dlatego diecezja w Erfurcie co roku zaprasza do siebie pary różnych wyznań, które zawarły już sakrament małżeństwa lub też nie, oraz błogosławi je.
Chcesz wiedzieć, co Niemcy myślą o walentynkach? Wielu Niemców uważa, że walentynki są wymysłem przemysłu kwiatowego. 😉 Dlatego ich stosunek do tego święta jest sceptyczny. Około 70% ankietowanych mówi, że nie zamierza w ten dzień poświęcić swojemu partnerowi więcej czasu niż zazwyczaj. Mało tego, większość z nich denerwuje komercyjna otoczka tego dnia, a reszcie jest on zupełnie obojętny. Mimo tego połowa Niemców, bo mniej więcej 54 % kupuje coś na walentynki.
Zastanawiasz się ile kasy wyłożyć na walentynkowy prezent dla swojej Niemki lub Niemca, żeby wbić się w niemieckie standardy? Już Ci mówią, jakie są tutaj widełki. Statystyki, które serwuje nam portal Statista mówią, że największa liczba Niemców i Niemek, bo ok. 38% kupuje prezent za około 10 do 25 euro. W drugiej kolejności na prezent przeznacza się za Odrą od 25 do 50 euro i jest to też dość liczna grupa około 24% u Pań i 30 % u Panów. Te dwie grupy stanowią ok. 60 % wszystkich Niemców, którzy w ogóle kupują swojej drugiej połówce prezent na Walentynki. Są oczywiście i tacy, którzy kupują za mniej albo więcej, ale to już odejścia od normy. 😉
Nasz walentynkowy Niemiec występuje w dwóch wersjach: jako singiel lub osoba zajęta. Jeśli jest bez pary, próbuje swojego szczęścia na internetowych portalach randkowych. Najpopularniejsze z nich wśród młodszej generacji to Tinder, Badoo, Bumble, chociaż jest ich dużo więcej. Jeśli nie chce się korzystać z Tindera, to nie ma sprawy. W Niemczech jest co najmniej kilkanaście alternatyw datingowych.
Starsza generacja używa raczej Parship, ElitePartner, eDarling czy też Lebensfreude50.de. Są to ludzie 50+, czyli jak to się po niemiecku mówi Ü50 (Über50). Trzeba oczywiście zaznaczyć, że rynek jest dynamiczny. Na niemieckich portalach randkowych jest zarejestrowanych aż 8,4 milionów singli. Jest więc spora szansa na to, że naszemu walentynkowego Niemcowi uda się zorganizować na szybko jakąś randkę.
Co ważne, walentynki są w Niemczech zarezerwowane tylko dla dorosłych. Nie ma takiego zwyczaju, żeby dzieci wymieniały się kartkami walentynkowymi w szkole, co dobrze pamiętam ze swoich szkolnych lat w Polsce.
W idealnym świecie nasz walentynkowy Niemiec najchętniej wybrał by się ze swoją drugą połówką w podróż, np. do Paryża, Wenecji czy Rzymu. W rzeczywistości czekają na niego jednak kwiaty, słodkości albo kartka. Rzadziej zdarzają się romantyczne kolacje, ubrania czy też biżuteria. Co ciekawe, nie każdy Niemiec zdecyduje się na obdarowanie swojej drugiej połówki. Około 50% uważa, że wystarczy sama miłość. Z tych, którzy decydują się na podarki aż 46,5% robi to poniekąd dla siebie, ponieważ chcą pokazać swoje uczucia, a obdarowywanie ukochanej osoby sprawia im przyjemność.
Niekwestionowanym liderem wśród walentynkowych prezentów są oczywiście kwiaty. Nasz walentynkowy Niemiec najchętniej sięga po czerwone róże. Kolejnym jego wyborem są też pralinki, łańcuszki czy pierścionki. Do swojego internetowego koszyka z zakupami wrzuci też perfumy czy butelkę prosecco.
Jak przypadł Ci do gustu nasz walentynkowy Niemiec? Co najbardziej dziwi Cię w tym, jak Niemcy postrzegają lub spędzają walentynki? A masz może niemieckiego partnera lub partnerkę? Daj nam znać na YouTubie lub na naszym fanpage na Facebooku (Los geht’s! Kursy niemieckiego online). A jeśli chcesz usłyszeć instrukcję Niemca walentynkowego w formie wideo to zapraszam Cię na nasz kanał na YouTube. W wersji audio podcastu Instrukcja Obsługi Niemca odpowiem Ci też na pięć pytań:
A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak mówi się po niemiecku “Kocham Cię” oraz dlaczego do niemieckich dzieci lepiej nie mówić “Ich liebe dich”, to zerknij do tego wpisu.
Mach’s gut und bis bald!
Justyna z Los geht’s!
Hallo! Tu Justyna, założycielka Los geht’s! Od ponad dekady mieszkam w Niemczech. Jak się pewnie domyślasz, miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako lektorka i osoba ucząca się niemieckiego. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! Zapisz się na mój newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, darmowe polecajki i materiały o j. niemieckim i Niemczech.
PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.