fbpx

Słownictwo niemieckie za darmo

niemieckie słownictwo

Uczysz się niemieckiego i ilość nowych słówek Cię przytłacza? To prawda – czasami trudno jest przebrnąć przez niekończące się listy wyrażeń bez kontekstu i znaleźć te słówka, których naprawdę potrzebujemy. Nie martw się! Los geht’s! przybywa Ci z pomocą. Lektorka Justyna, która mieszka w Niemczech, przygotowała dla Ciebie praktyczne listy z niemieckimi słówkami podzielone na konkretne tematy, które możesz od razu zastosować w życiu codziennym. A jeśli nasze wpisy przypadną Ci do gustu, to zapraszamy na kursy niemieckiego w Los geht’s! Na naszych kursach słownictwa uczymy między innymi za pomocą aplikacji na telefon. Zapomnij o wkuwaniu i zacznij bawić się słownictwem! Los geht’s! 😉

Aż 450 słówek w aplikacji - za 0 zł! 🤩

Masz ochotę na cotygodniową kawę z niemieckim? 🙂 Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj 10 fiszek tygodniowo – zupełnie za darmo! Zamiast przeglądać Instagrama czy Facebooka, włącz aplikację i ucz się słówek. W dowolnym miejscu i czasie. Czeka na Ciebie aż 450 fiszek, inspirujące teksty i wskazówki, które zmotywują Cię do pracy.

Brzmi jak coś dla Ciebie? To dołącz do nas. 😉 Wypełnij formularz, sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam) i potwierdź zapis. Do usłyszenia w mejlach! Los geht’s!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.

Jak uczyć się słownictwa niemieckiego?

Pierwszym krokiem do skutecznego opanowania niemieckiego słownictwa jest oczywiście systematyczne podejście. Regularna nauka potrafi zdziałać cuda – wystarczy dosłownie 10-15 minut dziennie, by dostrzec błyskawiczne postępy.

No dobrze, wiemy już, jak się uczyć, ale nie wiemy, z czego korzystać. 😉 Kiedy myślimy o nauce niemieckiego słownictwa, nasz wzrok pada najpierw na słownik. W końcu to grube tomisko pęka w szwach od wiedzy i na pewno pomoże nam zgłębić tajniki niemieckiego słownictwa. Jak się jednak okazuje… Nic bardziej mylnego! Słownik niemieckiego to niekoniecznie nasz najlepszy przyjaciel. Nie warto uczyć się pojedynczych słówek na pamięć, ponieważ zapamiętanie ich na dłuższą metę może być trudne. Lepiej zacząć od wybierania tematów, które są dla nas ważne i interesujące, a następnie nauczyć się słownictwa z danej dziedziny. Na przykład, jeśli interesuje nas sport, warto nauczyć się słów związanych z dyscyplinami sportowymi, wyposażeniem czy sportowymi wydarzeniami.

Ważne jest również korzystanie z różnych źródeł, takich jak książki, filmy, artykuły prasowe czy strony internetowe. Dlaczego? Dzięki temu mamy większą szansę na utrwalenie nowych słów w kontekście, w konkretnych zdaniach. Suche listy ze słówkami są jak liście na wietrze – wystarczy silniejszy podmuch (czyt. dłuższa przerwa w nauce), by uleciały z naszej głowy z prędkością błyskawicy – a tego na pewno nie chcemy. 😉

Słownictwo a nauka języka niemieckiego

Słownictwo to klucz – myślę, że przyznasz mi rację. Kiedy budujemy zdania istotna jest nie tylko gramatyka, która w nomenklaturze branży budowlanej stanowi nasze niemieckie spoiwo. Bez cegieł, czyli słów, nasza budowla w ogóle nie powstanie. Dlatego warto poświęcić czas na naukę słówek, zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych.

Oczywiście na początek trzeba poznać podstawy. Słownictwo z tematu “powitania”, “rodzina”, “miejsce pracy” czy “zakupy” przyda Ci się w każdym miejscu i w każdych okolicznościach. Jeśli poznasz najczęściej używane słówka w języku niemieckim, a następnie będziesz je uzupełniał o bardziej zaawansowane słownictwo, Twoje niemieckie rozmowy nabiorą prawdziwych rumieńców. 😉

Podstawowe słówka po niemiecku, które warto znać!

Zaawansowane słownictwo jest oczywiście ważne, ale podstawowe słówka to nasza baza, na której będzie się opierać cała nasza dalsza nauka. Bez znajomości podstawowych słów prowadzenie rozmów po niemiecku będzie bardzo utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Warto więc na początku skupić się na nauce słówek, które pojawiają się najczęściej w codziennej rozmowie. Do podstawowych wyrażeń należą słówka określające osoby (mama, tata, chłopak, mąż, pracownik itd.), liczby, kolory, dni tygodnia, miesiące czy nazwy krajów i miast. Ponadto warto znać słówka związane z jedzeniem, zakupami czy też zwroty grzecznościowe, takie jak „proszę” czy „dziękuję”. Znajomość tych podstawowych słówek szybko przyniesie wymierne owoce. 🙂 

Na dobry początek mamy dla Ciebie listę 20 najważniejszych słówek w języku niemieckim:

  • ich – ja
  • du – ty
  • wir – my
  • und – i
  • aber – ale
  • weil – ponieważ
  • dass – że
  • sehr – bardzo
  • gut – dobrze, dobry
  • schlecht – źle, zły
  • gern(e) – chętnie
  • sein – być
  • haben – mieć
  • können – móc, umieć, potrafić
  • machen – robić
  • gehen – iść
  • fahren – jechać
  • essen – jeść
  • wissen – wiedzieć
  • sprechen – rozmawiać

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki na temat niemieckiego słownictwa pomogą Ci w nauce tego pięknego języka. A jeśli potrzebujesz wsparcia – skorzystaj z naszych wpisów. Znajdziesz tam nie tylko słówka, ale i konkretne przykłady z życia wzięte. PS. Nie zapomnij, że najlepszym sposobem na naukę jest zabawa i eksperymentowanie! Viel Glück!