Ok. Trochę może Ci się to nie mieścić w głowie, prawda? Biznesowa rozmowa telefoniczna po niemiecku i tuż po niej profesjonalne podsumowanie ustaleń w e-mailu. Za dużo? Niekoniecznie. Dostaną, czego chcą – i w mowie, i na piśmie. W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej napiszesz wiadomości, o których nie śniło się filozofom.
Słyszysz: rozmowa telefoniczna po niemiecku, myślisz: już po mnie. Stres. Największy wróg wszystkich tych, którzy rozpoczęli naukę języka niemieckiego, ale nie tylko. Pamiętaj, że nawet ci, którzy zjedli na nim zęby, mają czasami pod górkę. Nigdy nie zapominaj, że to stres jest tym faktorem, który tylko paraliżuje i robi w głowie i w prywatnym Wörterbuch bałagan.
Najtrudniejszy w rozmowie telefonicznej po niemiecku jest multitasking. Słuchasz, notujesz, nierzadko coś w międzyczasie sprawdzasz – ciśnienie ma prawo wzrosnąć. Co więcej, w biznesowej etykiecie obowiązują jasne zasady – po wykonaniu telefonu, należy wysłać e-maila w nawiązaniu do rozmowy, czyli jej podsumowanie i ewentualne dopowiedzenia. O ile pierwsze wrażenie odgrywa znaczącą rolę na początku rozmowy, to ostatnie również wpływa na to, czy rozmówca będzie miał ochotę podejmować z Tobą dalsze interakcje. Dla utrzymania relacji handlowych czy biznesowych na przyszłość, warto operować profesjonalnym językiem w stopniu co najmniej satysfakcjonującym – bez marginesu na błędy.
Z racji tego, że język niemiecki to bezsprzecznie język biznesu, pomogę Ci przejąć szturmem środowisko zawodowe i wskazać Ci dobry kierunek do wykorzystywania potencjału niemieckiego w biurze.
Odłożyłaś słuchawkę. Masz wrażenie, że za chwilę serce wyskoczy Ci z klatki piersiowej, a to dopiero półmetek. Przed Tobą najważniejsze – skonstruowanie eleganckiej, rzeczowej, biznesowej wiadomości e-mail, która umiejętnie podsumuje rozmowę, którą przed chwilą odbyłaś. Podejmujesz wyzwanie? Byłoby o wiele prościej, gdybyś miała jakiś wybór, ale tu nie ma miejsca na kompromisy. Musisz wziąć to na siebie i przekazać wszystkie informacje klientowi czy potencjalnemu kontrahentowi. Ponadto może zdarzyć się tak, że to, o czym dyskutowałaś przez telefon, będziesz musiała przekazać w formie notatki służbowej do Twojego szefa, kolegi lub managera konkretnego działu.
Przykłady? Jasne. Dzwoni do Ciebie klient, któremu zależy na dostawie just-in-time produktów o różnych gabarytach, ustalacie szczegóły, a Ty wysyłasz potwierdzenie i podsumowanie zlecenia e-mailem. Innym razem kontaktuje się z Tobą dział księgowości z firmy zewnętrznej w sprawie aktualizacji danych kilku klientów, w następstwie czego Ty w ramach podsumowania rozmowy wysyłasz e-mail potwierdzający wykonanie zadania i przekierowanie informacji do właściwego działu w Twojej firmie.
Napisanie dobrego e-maila nie boli, tym bardziej, że przygotowałam dla Ciebie wzór takiej wiadomości do ściągnięcia. Możesz spróbować swoich sił w konstruowaniu biznesowych e-maili.
Sehr geehrter Herr Fad,
Sie haben sich heute Vormittag bei uns telefonisch gemeldet und um Zusendung von Prospektmaterial gebeten – das machen wir sehr gern.
Im Anhang stelle ich Ihnen gerne unser Angebot vor. Den Katalog inkl. Preisliste habe ich bereits per Post an Sie versandt.
Sollten Sie weitere Fragen haben, stehe ich Ihnen gern jederzeit mit Rat und Tat zur Seite.
Herzliche Grüße
(Dein Name)
Doskonale wiem, że napisanie e-maila po rozmowie telefonicznej może być trudne. Jeśli chcesz popracować nad pisaniem takich tekstów, dołącz do naszego kursu „Niemiecki biznesowy„. Podczas zajęć odkryjemy tajniki niemieckiej etykiety i nauczymy się pisać perfekcyjne maile. 🙂
Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako osoba ucząca się niemieckiego i jako lektorka. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! 😉 Zapisz się newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, polecajki i materiały o niemieckim i Niemczech.
PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2025 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.