fbpx

Mówienie po niemiecku. Co Cię blokuje w mówieniu?

Mówienie po niemiecku

W tym wpisie dowiesz się...

Dziś podejdę do tematu trochę nietypowo, bo zacznę od historii naszego kursanta. Jeszcze zanim Michał do nas trafił, to od ponad 2 lat mieszkał w Niemczech. W teorii całkiem dobrze opanował podstawy języka, ale wciąż czuł się jak na obczyźnie. Mówienie po niemiecku było dla niego barierą nie do przeskoczenia. Nawet w sklepie czy u lekarza posługiwał się łamaną angielszczyzną albo prosił żonę o pomoc. „Jestem już tym naprawdę zmęczony” – napisał do nas w październiku 2023 roku. „I mam dość tego, że wszyscy dookoła mnie mówią płynnie, a ja boję się nawet odezwać.”

Kiedy Michał zapisał się na kurs, był naprawdę bardzo sfrustrowany. Szczerze powiedziawszy do dnia rozpoczęcia kursu nie byłam pewna, czy nie zrezygnuje. Już podczas pierwszej rozmowy z nim wyczułam, w czym tak naprawdę tkwił problem. Okazało się, że jego największym wrogiem był strach. Michał miał już jakieś podstawy, znał najważniejsze słówka i gramatykę, ale gdy chodziło o mówienie po niemiecku – blokował go lęk przed błędem. Już wtedy wiedziałam, że muszę popracować z nim nie tylko nad językiem, ale i nad jego podejściem do nauki.

Fajnie Ci się czyta? To podziel się wpisem ze znajomymi.

Nauka to nie tylko lekcje, ale i psychologia

Moja praca z Michałem przebiegała dwutorowo. Z jednej strony Michał poznawał praktyczny język w różnych sytuacjach, z drugiej uczył się, jak radzić sobie z lękiem. Przeprowadziłam z nim naprawdę mnóstwo rozmów. Dyskutowaliśmy o jego emocjach, strachu i możliwych rozwiązaniach. Chociaż na początku na wszystkie moje pomysły reagował z niechęcią, to stopniowo z tygodnia na tydzień coraz bardziej się otwierał. Powoli zaczął rozumieć, że popełnianie błędów to nie porażka, ale szansa by nauczyć się czegoś jeszcze lepiej. Po miesiącu Michał powoli zaczął szukać okazji do mówienia po niemiecku, najpierw w najbliższym otoczeniu. Rozmawiał po niemiecku ze swoją żoną, później z sąsiadami, oglądał niemieckie filmy i seriale, czytał gazety. Z czasem czuł się coraz bardziej komfortowo, a jego umiejętności językowe rosły w oczach. Odkrył też, że Niemcy są bardzo wyrozumiali i chętnie pomagają obcokrajowcom w nauce języka. Nim się obejrzał, był w stanie sam zrobić zakupy, chodzić do lekarza czy załatwiać sprawy w urzędzie.

Ty też nie masz odwagi mówić po niemiecku? Nie jesteś sam!

Wielu obcokrajowców w Niemczech boryka się z podobnym problemem. Strach przed mówieniem może mieć różne podłoża, ale najczęściej wiąże się z perfekcjonizmem i lękiem przed popełnieniem błędu.

Jak pewnie wiesz, strach przed błędami paraliżuje i uniemożliwia swobodną rozmowę. Jak zatem pokonać ten lęk i zacząć pewnie mówić po niemiecku? Zamiast skupiać się na błędach, spróbuj zmienić perspektywę. Pamiętaj, że języka uczymy się najlepiej, gdy go używamy. Nie musisz od razu mówić perfekcyjnie, bo w końcu cały czas się uczysz. 🙂 Nie bój się popełniać błędów, a zamiast tego spróbuj się z nimi zaprzyjaźnić. Jak mówimy w Los geht’s!, błędy są naszymi najlepszymi nauczycielami.

Lektorka Justyna

450 niemieckich fiszek w aplikacji na telefon – bezpłatnie! 🤩 🇩🇪

Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś! 

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.

W takim razie na czym warto się skoncentrować? Po pierwsze zadbaj o solidne podstawy i otaczaj się językiem. Oglądaj filmiki na YouTubie, czytaj gazety, słuchaj radia – wybieraj takie tematy, które Cię interesują. Po drugie próbuj mówić do siebie na głos przed lustrem. Wybierz sobie jakiś temat i po prostu mów. Dzięki temu przyzwyczaisz się do brzmienia swojego głosu po niemiecku i nauczysz się odpowiadać na pytania. Mówienie po niemiecku powoli przestanie być problemem nie do przeskoczenia.

A jak to wygląda u nas? Nasi kursanci od samego początku poznają żywy język, taki jaki usłyszą na ulicach Niemiec. Każdy tydzień to jeden temat z gramatyki i codzienny temat ze słownictwa, wzbogacone o praktyczne przykłady i dialogi gotowe do użycia w codziennych sytuacjach. Średnio raz lub 2 razy w tygodniu podsyłam kursantom artykuły o języku i niemieckiej kulturze, wysyłam polecajki, jak np. seriale o Berlinie i rozprawiam z wszystkimi straszakami i trudnościami w nauce. A więc jak widzisz, nie ma problemu bez wyjścia. Wystarczy tylko znaleźć dobre rozwiązanie. 😉

A co Ciebie blokuje przed swobodnym mówieniem po niemiecku? Napisz do nas wiadomość, a razem pokonamy strach i zrobimy krok ku płynnej znajomości języka niemieckiego!