fbpx

Miesiące po niemiecku – naucz się ich w 3 prostych krokach!

Miesiące po niemiecku - naucz się ich w 3 prostych krokach

W tym wpisie dowiesz się...

Dzisiaj mamy dla Ciebie 3 proste tricki na naukę miesięcy po niemiecku. Bez zakuwania i ślęczenia nad listą słówek. Słowo honoru! 😉 Zanim  jednak przejdziemy do sedna sprawy, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, miesiące po niemiecku piszemy zawsze z dużej litery. Po drugie każdy miesiąc jest rodzaju męskiego – to już duże ułatwienie, prawda? 🙂 Po trzecie, wiele z niemieckich nazw miesięcy brzmi podobnie do angielskich odpowiedników, co zdecydowanie ułatwia ich zapamiętanie. Przykładowo, „styczeń” to po niemiecku „Januar”, a po angielsku „January, a „luty” to odpowiednio „Februar” i „February”. Widzisz? Już na starcie mamy pewien punkt zaczepienia!

Po garści przydatnych informacji na początek, możemy teraz skupić się na samej nauce. Zobacz, jak szybko i bezboleśnie możesz opanować miesiące po niemiecku!

Miesiące po niemiecku - nauka

Krok 1. Miesiące po niemiecku – moc skojarzeń

Włącz kreatywność! 🙂 Skojarzenia to potężne narzędzie w nauce języków. Nasi kursanci na kursach niemieckiego online korzystają z tzw. metody oślich mostów (niem. Eselsbrücken), by szybciej zapamiętać nowe słówka. Ten sposób idealnie sprawdza się podczas naszych środowych lekcji słownictwa. Tobie też z pewnością pomoże. Pozwól wyobraźni pobujać nieco w obłokach i łącz miesiące po niemiecku z zabawnymi obrazkami, historycznymi ciekawostkami lub osobistymi wspomnieniami. Zerknij na nasze przykłady:

  • Januar (styczeń) 👴 🥂 🎉 – Wyobraź sobie starszego pana o imieniu JANUARY, witającego Nowy Rok z lampką szampana w ręku i kolorową czapeczką na głowie.
  • Februar (luty) 🌡️  💃 🕺 – Poczuj gorączkę (FEBRA) karnawału! „Februar” to w końcu czas zabaw i tańców.
  • März (marzec) 🐈 🐈 🐈 – Tutaj sprawę mamy ułatwioną – polska nazwa 3. miesiąca jest bardzo podobna do tej niemieckiej. Dodatkowo wpadło nam do głowy skojarzenie z MARCUJĄCYMI się kotami. Słyszysz już ich zawodzenie za oknem? 😉
  • April (kwiecień) 😁 😁 😁 – Prima APRILIS! Uważaj bo się pomylisz! – ale na pewno nie w nazwie 4. miesiąca. 🙂
  • Mai (maj) 🍴 🥪 🥤 – Masz ochotę na MAJÓWKĘ w parku? Maj to idealny czas na pikniki i spacery. Zabieraj koc i kosz piknikowy, zaraz ruszamy!
  • Juni (czerwiec) 👩 👵 🤰 – „Juni” to miesiąc poświęcony rzymskiej bogini JUNONIE, opiekunce życia kobiet.
  • Juli (lipiec) 👑 🙇‍♀️ 🤴 – Ten miesiąc też ma swojego „patrona” – JULIUSZA Cezara. Ave, Cezar!
  • August (sierpień) 🏖️ 👙 ☀️ – Wakacje w pełni! Może masz ochotę na krótki wypad na miejską plażę w AUGUSTOWIE? 😉 Łap kąpielówki i lecimy!
  • September (wrzesień) 🗣️ 🎒 🏫 – Pamiętasz, jak we wrześniu wracaliśmy do szkolnych ławek? I jak SZEPTEM pytałeś kolegę o odpowiedź w zadaniu nr 4? Oj nieładnie tak ściągać! 😉
  • Oktober (październik) 🍻 🥨 🍖 – Jak październik, to oczywiście OKTOBERFEST! Bawimy się przy dźwiękach bawarskiej muzyki i pysznym piwie!
  • November (listopad) 🥾 ❄️ ⛸️ – Listopad, pierwszy śnieg – przydałyby nam się NOWE buty, nie sądzisz?
  • Dezember (grudzień) 🎁 🧑‍🎄 – Halo, Mikołaju! Uprasza się o obsypanie naszego czytelnika DESZCZEM prezentów. 😉
To oczywiście tylko nasza propozycja. Stwórz swoje własne skojarzenia i historie. Wyobraź sobie na przykład, co każdy miesiąc mógłby przedstawiać, gdyby był postacią. Im bardziej absurdalne i zabawne skojarzenie, tym łatwiej je zapamiętasz. Nie bój się eksperymentować! Znajdź skojarzenia, które najlepiej działają na Ciebie. Połącz skojarzenia z innymi technikami, aby wzmocnić efekt nauki.
 

Zamiast Juni i Juli możesz powiedzieć Juno i Julei 😉

Nazwy miesięcy Juni i Juli mylą się czasami samym Niemcom, nie tylko osobom uczących się języka niemieckiego. Zwłaszcza w wymowie. Dzieje się tak ze względu na podobną sekwencję dźwięków. Juni Juli są do siebie po prostu bardzo podobne. Aby ułatwić rozróżnianie ich, w języku mówionym często stosuje się alternatywne formy: Juno dla Juni i Julei dla Juli.

Juno i Julei to zniekształcenia oryginalnych nazw miesięcy, które wywodzą się z łaciny. Jak wspomnieliśmy wyżej, Juno wywodzi się od imienia rzymskiej bogini Junony, natomiast Juli wywodzi się od słowa „Julius”, imienia rzymskiego wodza Juliusza Cezara. Alternatywne formy Juno i Julei najczęściej używane są w sytuacjach, w których istnieje ryzyko niedosłyszenia lub błędnej interpretacji, np. w rozmowach telefonicznych, hałaśliwym otoczeniu lub gdy mówimy niewyraźnie. W formalnych kontekstach, takich jak pisemne komunikaty lub oficjalne przemówienia, należy stosować oryginalne nazwy: Juni i Juli.

Fajnie Ci się czyta? To podziel się wpisem ze znajomymi.

Krok 2. Prowadź kalendarz po niemiecku – zanurz się w języku na co dzień!

Prowadzenie kalendarza po niemiecku to nie tylko świetny sposób na organizację czasu, ale również doskonała metoda na utrwalenie słownictwa i zwrotów związanych z miesiącami. Możesz wykorzystać do tego kalendarz w telefonie, na komputerze lub tradycyjny kalendarz ścienny. Szukasz kalendarza po niemiecku? Odwiedź naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz do pobrania darmowy kalendarz po niemiecku z pięknymi ilustracjami, niemieckimi świętami i ciekawymi polecajkami. 🙂

Dlaczego warto prowadzić kalendarz po niemiecku?

  • Utrwalanie niemieckiego słownictwa: Regularne zapisywanie dat po niemiecku automatyzuje znajomość miesięcy i innych przydatnych zwrotów.
  • Praktyka języka: Prowadzenie kalendarza to naturalny kontekst do używania języka niemieckiego w codziennych sytuacjach.
  • Poprawa organizacji: Kalendarz pomoże Ci zaplanować ważne wydarzenia, urodziny i święta, a także śledzić swoje codzienne obowiązki (również te związane z nauką).
  • Motywacja do nauki: Prowadzenie kalendarza po niemiecku to przyjemny sposób na kontakt z językiem i wzmacnianie motywacji do dalszej nauki.

Dodawaj do kalendarza niemieckie święta i festiwale, które chcesz odwiedzić. Używaj kalendarza do nauki nowych słówek i zwrotów (nie tylko miesięcy). Stwórz swój własny system symboli i skrótów, a na koniec podziel się naszym kalendarzem z przyjaciółmi, którzy również uczą się języka niemieckiego. Razem raźniej! 😉

Miesiące po niemiecku - kalendarz Los gehts

Krok 3. Miesiące po niemiecku w praktyce

Koniec końców zawsze najważniejsza jest praktyka! Staraj się używać miesięcy po niemiecku jak najczęściej. Możesz na przykład pisać daty po niemiecku, tworzyć własne zdania lub krótkie opowiadania. Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj o miesiącach (np. o planach na najbliższy rok) ze znajomymi z Niemiec lub innymi osobami uczącymi się języka niemieckiego. Na dobry początek mamy dla Ciebie kilka przykładowych zdań po niemiecku z polskimi tłumaczeniami:

  • Der erste Januar ist ein Feiertag. Pierwszy stycznia jest świętem.
  • Im Februar ist es oft kalt und dunkel. W lutym jest często zimno i ciemno.
  • Wir fahren im Mai in den Urlaub. W maju jedziemy na urlop.
  • Mein Geburtstag ist im Juni. Moje urodziny są w czerwcu.
  • Im Juli und August sind Schulferien. W lipcu i sierpniu są wakacje szkolne.
  • Der Oktober ist ein guter Monat zum Wandern. (Październik to dobry miesiąc na wędrówki.
  • Im November wird es wieder kälter. W listopadzie robi się znowu zimniej.
  • Wir feiern Weihnachten im Dezember. Świętujemy Boże Narodzenie w grudniu.

Już niedługo miesiące po niemiecku będziesz miał w małym palcu! 😉

Mamy nadzieję, że dzięki tym 3 prostym krokom uda Ci się szybko i bez problemu nauczyć miesięcy po niemiecku. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularna praktyka. Powtarzaj słówka, używaj ich w zdaniach, a zobaczysz, że szybko wejdą Ci do głowy. Powodzenia!

P.S. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o języku niemieckim, zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji i materiałów do nauki. Zależy Ci na niemieckim słownictwie? Kein Problem! Tutaj mamy dla Ciebie skarbnicę niemieckich słówek z poziomów A1 i A2. A jeśli masz chrapkę na więcej – zapraszamy Cię na nasze kursy niemieckiego online. Startujemy co miesiąc! Dołącz do nas i poznaj praktyczny niemiecki od podszewki. Los geht’s!

🇩🇪📮 Twój newsletter o języku niemieckim

Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako osoba ucząca się niemieckiego i jako lektorka. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩‍🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! 😉 Zapisz się newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, polecajki i materiały o niemieckim i Niemczech.

PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.

Lektorka Justyna - kursy niemieckiego online