Dzisiaj mamy dla Ciebie 3 proste tricki na naukę miesięcy po niemiecku. Bez zakuwania i ślęczenia nad listą słówek. Słowo honoru! 😉 Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, miesiące po niemiecku piszemy zawsze z dużej litery. Po drugie każdy miesiąc jest rodzaju męskiego – to już duże ułatwienie, prawda? 🙂 Po trzecie, wiele z niemieckich nazw miesięcy brzmi podobnie do angielskich odpowiedników, co zdecydowanie ułatwia ich zapamiętanie. Przykładowo, „styczeń” to po niemiecku „Januar”, a po angielsku „January, a „luty” to odpowiednio „Februar” i „February”. Widzisz? Już na starcie mamy pewien punkt zaczepienia!
Po garści przydatnych informacji na początek, możemy teraz skupić się na samej nauce. Zobacz, jak szybko i bezboleśnie możesz opanować miesiące po niemiecku!
Włącz kreatywność! 🙂 Skojarzenia to potężne narzędzie w nauce języków. Nasi kursanci na kursach niemieckiego online korzystają z tzw. metody oślich mostów (niem. Eselsbrücken), by szybciej zapamiętać nowe słówka. Ten sposób idealnie sprawdza się podczas naszych środowych lekcji słownictwa. Tobie też z pewnością pomoże. Pozwól wyobraźni pobujać nieco w obłokach i łącz miesiące po niemiecku z zabawnymi obrazkami, historycznymi ciekawostkami lub osobistymi wspomnieniami. Zerknij na nasze przykłady:
Nazwy miesięcy Juni i Juli mylą się czasami samym Niemcom, nie tylko osobom uczących się języka niemieckiego. Zwłaszcza w wymowie. Dzieje się tak ze względu na podobną sekwencję dźwięków. Juni Juli są do siebie po prostu bardzo podobne. Aby ułatwić rozróżnianie ich, w języku mówionym często stosuje się alternatywne formy: Juno dla Juni i Julei dla Juli.
Juno i Julei to zniekształcenia oryginalnych nazw miesięcy, które wywodzą się z łaciny. Jak wspomnieliśmy wyżej, Juno wywodzi się od imienia rzymskiej bogini Junony, natomiast Juli wywodzi się od słowa „Julius”, imienia rzymskiego wodza Juliusza Cezara. Alternatywne formy Juno i Julei najczęściej używane są w sytuacjach, w których istnieje ryzyko niedosłyszenia lub błędnej interpretacji, np. w rozmowach telefonicznych, hałaśliwym otoczeniu lub gdy mówimy niewyraźnie. W formalnych kontekstach, takich jak pisemne komunikaty lub oficjalne przemówienia, należy stosować oryginalne nazwy: Juni i Juli.
Prowadzenie kalendarza po niemiecku to nie tylko świetny sposób na organizację czasu, ale również doskonała metoda na utrwalenie słownictwa i zwrotów związanych z miesiącami. Możesz wykorzystać do tego kalendarz w telefonie, na komputerze lub tradycyjny kalendarz ścienny. Szukasz kalendarza po niemiecku? Odwiedź naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz do pobrania darmowy kalendarz po niemiecku z pięknymi ilustracjami, niemieckimi świętami i ciekawymi polecajkami. 🙂
Dlaczego warto prowadzić kalendarz po niemiecku?
Dodawaj do kalendarza niemieckie święta i festiwale, które chcesz odwiedzić. Używaj kalendarza do nauki nowych słówek i zwrotów (nie tylko miesięcy). Stwórz swój własny system symboli i skrótów, a na koniec podziel się naszym kalendarzem z przyjaciółmi, którzy również uczą się języka niemieckiego. Razem raźniej! 😉
Koniec końców zawsze najważniejsza jest praktyka! Staraj się używać miesięcy po niemiecku jak najczęściej. Możesz na przykład pisać daty po niemiecku, tworzyć własne zdania lub krótkie opowiadania. Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj o miesiącach (np. o planach na najbliższy rok) ze znajomymi z Niemiec lub innymi osobami uczącymi się języka niemieckiego. Na dobry początek mamy dla Ciebie kilka przykładowych zdań po niemiecku z polskimi tłumaczeniami:
Mamy nadzieję, że dzięki tym 3 prostym krokom uda Ci się szybko i bez problemu nauczyć miesięcy po niemiecku. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularna praktyka. Powtarzaj słówka, używaj ich w zdaniach, a zobaczysz, że szybko wejdą Ci do głowy. Powodzenia!
P.S. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o języku niemieckim, zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji i materiałów do nauki. Zależy Ci na niemieckim słownictwie? Kein Problem! Tutaj mamy dla Ciebie skarbnicę niemieckich słówek z poziomów A1 i A2. A jeśli masz chrapkę na więcej – zapraszamy Cię na nasze kursy niemieckiego online. Startujemy co miesiąc! Dołącz do nas i poznaj praktyczny niemiecki od podszewki. Los geht’s!
Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako osoba ucząca się niemieckiego i jako lektorka. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! 😉 Zapisz się newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, polecajki i materiały o niemieckim i Niemczech.
PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.
© 2018-2025 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.