Historia karnawału w Niemczech sięga setek lat wstecz i jest wpisana głęboko w kulturę tego kraju. To święto pełne tańców, przebieranek i radosnych barw to doskonała okazja, aby zobaczyć, że Niemcy nie tylko lubią pracować, ale potrafią też bawić się na całego. 😉
Przez cały okres karnawału w Niemczech organizowane są wydarzenia, takie jak tradycyjne parady, występy teatralne czy też zabawy uliczne. Różne regiony Niemiec mają swoje własne wersje karnawału. Mówi się też o „11 Faschingshochburgen” – czyli 11 miastach, gdzie karnawałowe szaleństwo osiąga swoje apogeum. Te miejsca to prawdziwe mekki dla miłośników karnawału. Dziś opowiemy Ci o najsłynniejszym karnawale w Kolonii. Wybierzemy się też do Bawarii, gdzie mieszka nasza lektorka Justyna.
Karnawał, znany również jako „Fasching” lub „Karneval”, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Niemczech. To okres, w którym ludzie mogą na chwilę oderwać się od codziennych trosk i nieźle pohulać. Karnawał w Niemczech rozpoczyna się zawsze 11 listopada o godzinie 11:11. Kończy się on przed środą popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu, po którym następuje zaś Wielkanoc. W 2024 roku trwa do wtorku 13 lutego 2024 r.
Tradycja karnawału ma swoje korzenie w średniowieczu i jest silnie związana z religią katolicką. Historycznie, karnawał był czasem przedłużonego świętowania przed poważnym i surowym okresem Wielkiego Postu. W XVIII wieku karnawał w Niemczech stał się jeszcze bardziej popularny, zwłaszcza wśród arystokracji. W tym okresie zaczęły powstawać liczne towarzystwa karnawałowe, które organizowały wyrafinowane bale i przyjęcia. Karnawał w Niemczech stał się również okazją do wyrażania społeczno-politycznych poglądów, a wystawne parady były platformą do wyrażania opinii publicznych i satyrycznych komentarzy.
Jak w Niemczech mówi się na karnawał? Fasching, Fastnacht i Karneval to różne nazwy, którymi określa się karnawał w Niemczech. Te terminy są używane w zależności od regionu i mają nieco inne znaczenie. Fasching jest najbardziej popularnym terminem w południowych i zachodnich regionach Niemiec, takich jak Bawaria i Nadrenia. To słowo pochodzi od niemieckiego słowa „fasten”, które oznacza „pościć”. Fasching rozpoczyna się co roku 11 listopada i trwa aż do Środy Popielcowej.
Fastnacht jest używane głównie w południowych regionach Niemiec, takich jak Badenia-Wirtembergia i Szwajcaria. To słowo pochodzi od niemieckiego słowa „fastnacht”, które oznacza „przedpoście”. Fastnacht jest obchodzony głównie w ostatnią sobotę przed Środą Popielcową.
Karneval jest najbardziej popularnym terminem w północnych i zachodnich regionach Niemiec, takich jak Nadrenia Północna-Westfalia i Dolna Saksonia. To słowo pochodzi od łacińskiego słowa „carne vale”, które oznacza „pożegnanie z mięsem”. Karneval rozpoczyna się wczesną sobotę rano i trwa aż do Środy Popielcowej.
Źródło – www.rotbaeckchen.de/familienleben/elternwissen/fasching-oder-karneval
Początek karnawału bardzo hucznie świętowany jest w Kolonii. Jeśli wybierasz się na Kölner Karneval to tutaj możesz sprawdzić, co będzie organizowane. 11 listopada ulice miasta wypełniają się karnawałowymi przebierańcami. Karnawał w Kolonii przyciąga co roku setki tysięcy turystów z całego świata, którzy chcą doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery tej imprezy.
W Bawarii świętowane jest raczej zakończenie karnawału, czyli tzw. Fasching. W tym czasie odbywają się liczne parady, imprezy i koncerty. Dużym wydarzeniem karnawałowym w Bawarii jest Faschingsumzug der Damischen Ritter. Na polski można byłoby to przetłumaczyć jako Parada „głupkowatych” rycerzy lub też Parada głupców. Tym razem odbywa się ona w Monachium w niedzielę 4 lutego 2024 roku. Potem aż do 13 lutego odbywają dalsze imprezy Fasching, których kalendarz znajdziesz tutaj.
Lektorka Justyna planuje wziąć udział w Faschingsumzug der Damischen Ritter. Zajrzyj na nasz profil na Facebooku lub Instagramie, bo będziemy relacjonować, co dzieje się w Monachium. Jeśli wybieracie się tam z dziećmi, to koniecznie weźmie torebki na słodycze. Poprzebierani uczestnicy parady hojnie rozsypują na ulice cukierki – z czego cieszą i mali, i duzi. 😉 Oprócz tego, nasza lektorka chce też zobaczyć Tanzt die Marktweiber. Po Polsku: Taniec miejskich kobiet lub Taniec Straganiarek. Przede wszystkich tych, z monachijskiego Miejskiego Targu Viktualienmarkt. Tanzt die Marktweiber odbędzie się we wtorek 13 lutego na Viktualienmarkt, czyli bardzo niedaleko głównego placu, Marienplatz.
Karnawał w Niemczech, czyli kostiumy i maski
Karnawał w Niemczech to prawdziwa uczta dla miłośników przebieranek. Wielu ludzi inwestuje wiele czasu i wysiłku w przygotowanie swoich karnawałowych kostiumów. Kostiumy mogą być bardzo różnorodne i kreatywne, od tradycyjnych strojów karnawałowych po oryginalne i nowoczesne pomysły.
Maski również odgrywają ważną rolę w tradycji karnawału w Niemczech. Wiele osób nosi maski podczas karnawałowych imprez, aby ukryć swoją tożsamość i wcielić się w wybraną postać. Istnieje wiele różnych rodzajów masek, od tradycyjnych i klasycznych do bardziej nowoczesnych i kreatywnych.
Jednym z najbardziej ekscytujących elementów karnawału w Niemczech są kolorowe parady. Podczas tych wydarzeń tłumy ludzi w kostiumach i maskach przemierzają ulice miast, tańcząc, śpiewając i ciesząc się atmosferą święta. Parady karnawałowe są pełne ruchomych platform, na których wystawiane są wyszukane dekoracje i przedstawienia.
Najbardziej znane parady karnawałowe odbywają się w Kolonii. Parada w Kolonii, znana jako „Rosenmontagszug„, jest największą i najbardziej widowiskową paradą karnawałową w Niemczech. Przez kilka godzin ulice miasta są wypełnione tysiącami ludzi, którzy podziwiają kreatywne kostiumy, widowiskowe platformy i taneczne grupy.
Karnawał w Niemczech to nie tylko czas na zabawę, ale także na delektowanie się różnorodnym jedzeniem i napojami. Podczas karnawału można spróbować tradycyjnych niemieckich przysmaków, takich jak kiełbasa currywurst, frytki, pieczone kasztany, Krapfen, czyli pączki i wiele innych. Nie można również zapomnieć o słynnym niemieckim piwie, które jest nieodłącznym elementem karnawałowych festiwali.
Podczas karnawału w Niemczech muzyka i taniec odgrywają ogromną rolę. Na ulicach miast można usłyszeć różne rodzaje muzyki, od tradycyjnych marszów karnawałowych po współczesne hity. Trzeba jednak przyznać, że króluje coś w rodzaju niemieckiego disco polo. 😀 Poniżej znajdziesz typowo playlistę z niemieckimi karnawałowymi hitami typu „Faschingslieder”.
Karnawał w Niemczech to również czas na organizację różnego rodzaju imprez i koncertów. Wiele klubów i sal balowych organizuje specjalne karnawałowe wieczory, na których można tańczyć do białego rana przy dźwiękach muzyki rozrywkowej i tradycyjnych karnawałowych melodii.
Obchody karnawału w Niemczech są niezwykle zróżnicowane i różnią się w zależności od regionu i miasta. Oprócz tradycyjnych parady i procesji, wiele miast organizuje różnego rodzaju konkursy, wystawy i spektakle. Przykładem tego są słynne karnawałowe sesje fotograficzne, na których można uwiecznić swoje karnawałowe przebranie.
Karnawał w Niemczech to niezwykłe święto. Historia i tradycje tego kolorowego okresu zabawy są głęboko zakorzenione w kulturze tego kraju i stanowią nieodłączną część niemieckiego dziedzictwa. Karnawał w Niemczech to czas radości i wspólnego świętowania, który przyciąga ludzi z całego świata.
Podczas karnawału w Niemczech można doświadczyć niezapomnianej atmosfery, uczestnicząc w tradycyjnych paradach, tańcząc do rytmów muzyki i próbując tradycyjnych przysmaków. To wyjątkowe święto pozwala ludziom na oderwanie się od codzienności i cieszenie się beztroską zabawą.
Jeśli marzysz o niezapomnianej zabawie pełnej kolorów, muzyki i radości, to musisz koniecznie wziąć udział w niemieckim karnawale. Dołącz do tłumów w kostiumach i maskach i baw się jak nigdy dotąd podczas tego wyjątkowego święta kultury niemieckiej!
Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako osoba ucząca się niemieckiego i jako lektorka. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! 😉 Zapisz się newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, polecajki i materiały o niemieckim i Niemczech.
PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.