fbpx

Dlaczego język niemiecki jest uważany za trudny do nauki?

Dlaczego język niemiecki jest uważany za trudny do nauki

W tym wpisie dowiesz się...

Język niemiecki – dla jednych melodia, dla innych kakofonia. Bez wątpienia jest to język, który budzi skrajne emocje. Wielu z nas zmagało się z jego gramatyką na lekcjach w szkole, a myśl o rozmowie z rodowitym Niemcem przyprawiała nas o dreszcze. Ale czy niemiecki jest naprawdę tak trudny, jak go malują? 😉 Przyjrzyjmy się mu bliżej i spróbujmy rozwikłać jego sekrety.

Gramatyka – nie bój żaby! 🐸

Niemiecki to przede wszystkim ta zawiła gramatyka. Rzeczowniki z trzema rodzajnikami, odmieniane w czterech przypadkach, czasowniki zmieniające się w zależności od osoby, czasu i trybu… brzmi przerażająco? Nic bardziej mylnego! Niemiecka gramatyka, choć na pierwszy rzut oka skomplikowana, skrywa w sobie pewną logikę. To niczym puzzle, które po złożeniu dają piękny obrazek. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, a reszta układa się jak z nut. A co najważniejsze – niemiecka gramatyka bywa o wiele bardziej logiczna i przewidywalna od tej polskiej! 😉 Pamiętasz te wszystkie nieregularne czasowniki, odmiany zaimków i przymiotników, ortografię i wyjątki od reguł? Aż włos się jeży na głowie! 😱 W niemieckim takich niuansów jest znacznie mniej, a większość słów odmienia się zgodnie z określonymi schematami.

Język niemiecki - gramatyka

Ordnung muss sein!

Niemcy słyną z zamiłowania do porządku. Słynne „Ordnung muss sein!” tyczy się również języka. Jasne reguły gramatyczne, logiczna struktura zdań, brak zbędnych ozdobników – wszystko to sprawia, że język niemiecki jest przejrzysty i przewidywalny. Raz opanowane zasady pozwalają na budowanie coraz bardziej skomplikowanych wypowiedzi bez obawy o popełnienie błędu.

Nauka niemieckiego to niczym wejście do uporządkowanego świata, gdzie wszystko ma swoje miejsce. Nie ma tu miejsca na chaos i improwizację, a każdy wysiłek owocuje widoczną poprawą. To niczym układanie puzzli – z każdym kolejnym elementem obraz staje się coraz piękniejszy, a satysfakcja z ukończonej układanki rośnie. Oczywiście, jak w każdym porządnym systemie, zdarzają się wyjątki od reguły. 😉 Ale nawet one, niczym dawne zadania domowe z gwiazdką, zmuszają do myślenia i pogłębiają naszą wiedzę. A przecież właśnie w pokonywaniu trudności tkwi prawdziwa radość nauki!

Długie słowa? Nie taki diabeł straszny 😉

Wielu uczących się niemieckiego narzeka na długie, zawiłe słowa. Rzeczywiście, język ten słynie z tworzenia skomplikowanych konstrukcji wyrazowych. Ale czy to powód do rezygnacji? Nic bardziej mylnego! Długie słowa często dają się łatwo rozbić na mniejsze, znane już nam elementy. Poza tym, im więcej czytamy i słuchamy po niemiecku, tym bardziej oswajamy się z tymi dłuższymi formami i przestają nam one sprawiać trudności. Pamiętaj, że w końcu i my w języku polskim mamy długie wyrazy, np. „kontrrewolucyjny” czy „dwudziestopięcioletni” (kto to w ogóle wymyślił? 🙄).

Fajnie Ci się czyta? To podziel się wpisem ze znajomymi.

Szorstka wymowa – orkiestra czy kakofonia?

Wiele osób obawia się niemieckiej wymowy ze względu na obce dla nas dźwięki i umlauty. W rzeczywistości jednak opanowanie niemieckiej fonetyki nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy kilka podstawowych zasad i regularne ćwiczenia.

Jedną z najważniejszych rzeczy w niemieckiej wymowie jest rozróżnianie samogłosek krótkich i długich. W języku niemieckim samogłoski krótkie wymawia się zdecydowanie krócej i inaczej niż samogłoski długie. Na przykład, samogłoska „a” w słowie „Wasser” (woda) jest krótka i wymawiana jak polskie „a” w słowie „matka”, natomiast samogłoska „a” w słowie „Jahr” (rok) jest długa i wymawiana podobnie jak polskie „a” w słowie „mama”. Inną ważną kwestią są umlauty, czyli znaki diakrytyczne nad samogłoskami „a”, „o”, „u”. Umlauty zmieniają wymowę samogłosek, nad którymi się znajdują. Na przykład, samogłoska „ä” wymawiana jest jak polskie „e” w słowie „niebo”, a samogłoska „ü” wymawiana jest podobnie jak polskie „y” w słowie „być”.

Opanowanie niemieckiej wymowy wymaga wprawy i regularnych ćwiczeń. Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które mogą nam w tym pomóc. Przykładem mogą być strony internetowe z nagraniami wymowy (np. Forvo) czy aplikacje mobilne, które uczą poprawnej wymowy niemieckich słów. A jak to robimy w Los geht’s!? Nasi kursanci w każdą środę poznają słownictwo w aplikacji na telefon. Do każdego słówka dodajemy zawsze nagranie, by każdy mógł nauczyć się dokładnej niemieckiej wymowy. Takie rozwiązanie sprawdza się naprawdę świetnie – nasi kursanci z tygodnia na tydzień coraz płynniej mówią po niemiecku. 🙂 

Język niemiecki - wymowa

Twój klucz do wielu możliwości 🗝️

Znajomość niemieckiego to nie tylko satysfakcja z opanowania kolejnego języka. To przede wszystkim klucz do bogatej kultury, historii i nauki. Niemcy to potężna gospodarka i ważny partner Polski na arenie międzynarodowej. Znajomość języka niemieckiego otwiera drzwi do kariery w biznesie, nauce i wielu innych dziedzinach. Pozwala również na swobodne podróżowanie po Niemczech, Austrii, Szwajcarii i innych krajach niemieckojęzycznych.

Język niemiecki, który na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny, w rzeczywistości skrywa w sobie wiele zalet. Logiczna gramatyka, przejrzysta struktura i bogate słownictwo – to tylko niektóre z jego atutów. A korzyści płynące ze znajomości języka niemieckiego są nieocenione. Nie bójmy się wyzwań i dajmy mu szansę! 😉 W końcu język to nie tylko reguły i gramatyka. To przede wszystkim narzędzie do komunikacji, poznawania świata i budowania relacji. A nauka języka niemieckiego to nie tylko wyzwanie, ale i wspaniała przygoda, która może otworzyć przed nami wiele drzwi.

Język niemiecki to drzwi do nowych możliwości

Niemiecki – język dla każdego?

Nie oszukujmy się – język niemiecki nie jest dla każdego. W końcu nie każdy ma potrzebę i ochotę uczyć się tego języka, prawda? 😉 Poza tym jak każdy język wymaga cierpliwości, systematyczności i regularnej pracy. Ale dla tych, którzy są gotowi podjąć wyzwanie, może stać się źródłem satysfakcji i nowych możliwości. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją niemiecką przygodę, nie zniechęcaj się początkowymi trudnościami. Pamiętaj, że każdy język jest do opanowania, a niemiecki – pomimo swojej sławy „trudnego” – ma wiele do zaoferowania.

Czy nauka języka musi być wędrówką w samotności? Skądże! W nauce niemieckiego nigdy nie musisz być sam. 😉 Jeśli masz ochotę uczyć się w przyjaznej atmosferze, ze wsparciem zaangażowanych lektorek, korzystając z praktycznych, autorskich materiałów – to zapraszamy na nasze kursy online. Przekonaj się na własnej skórze, że język niemiecki wcale nie jest taki trudny i przy odpowiednim podejściu oraz wsparciu naprawdę można się z nim zaprzyjaźnić. To co? Podejmujesz rękawicę? 😉

🇩🇪📮 Twój newsletter o języku niemieckim

Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako osoba ucząca się niemieckiego i jako lektorka. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩‍🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! 😉 Zapisz się newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, polecajki i materiały o niemieckim i Niemczech.

PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.

Lektorka Justyna