Prowadząc rozmowy, używamy różnych zwrotów i często zmieniamy ton tak, by jak najlepiej wyrazić to, co mamy do przekazania. Wydajemy polecenia, prosimy, a także czegoś żądamy. Abyś mógł robić to wszystko, komunikując się ze znajomymi Niemcami, musisz poznać niemiecki tryb rozkazujący. Przyda Ci się zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Dowiesz się, kiedy go używać, ile ma form oraz jak poprawnie tworzyć w nim zdania. Wiele razy udowadnialiśmy, że gramatyka niemiecka nie jest taka straszna, jak ją malują. Dziś zrobimy to ponownie, dlatego usiądź wygodnie i bierzmy się do roboty!
Tryb rozkazujący (Imperativ) to forma czasowników, której używamy, gdy chcemy wyrazić rozkaz/żądanie, prośbę lub radę. Dlatego ta forma czasownika nazywana jest trybem rozkazującym.
Tryb rozkazujący wyraża rozkaz/żądanie, zdecydowaną prośbę, polecenie, radę lub prośbę. Używasz go do wydawania poleceń. Tak więc za pomocą trybu rozkazującego wzywamy kogoś do działania.
Trybu rozkazującego używamy wtedy, gdy zwracamy się osobiście i bezpośrednio do jednej lub większej liczby osób. Odnosi się on zatem do 2. osoby liczby pojedynczej „ty”, 2. osoby liczby mnogiej „wy” oraz formy grzecznościowej „Pani, Pan/Państwo”. Możemy więc wyróżnić trzy różne formy trybu rozkazującego.
essen
Liczba pojedyncza – du:
Liczba mnoga – ihr:
Forma grzecznościowa – Sie:
Czasownik w formie rozkazującej znajduje się zawsze na początku zdania. Tworząc tryb rozkazujący nie używamy już osób, czyli – „ty” i „wy”. Natomiast w przypadku „Pani/Pan/Państwo” musimy ich użyć.
W trybie rozkazujący ważny jest też sam ton. Żądanie można potraktować bardzo negatywnie jako polecenie lub pozytywnie jako prośbę.
Jeśli w swojej prośbie wstawisz “bitte”, “mal” lub “bitte mal” to twoje zdanie będzie brzmiało trochę luźniej i przyjaźniej. Słowo „mal” samo w sobie nie ma żadnego znaczenia i nie da się go jednoznacznie przetłumaczyć na język polski.
Liczba pojedyncza – du:
Liczba mnoga – ihr:
Forma grzecznościowa – Sie:
Jeżeli chcesz utworzyć tryb rozkazujący od „ty” (w liczbie pojedynczej), to potrzebujesz rdzenia czasownika w czasie teraźniejszym. Następnie musisz pominąć odmienioną końcówkę czasownika oraz osobę (ty) i gotowe!
Czasami do rdzenia czasownika dodaje się końcówkę -e. W wielu przypadkach takie słówko brzmi ładniej, ale bardzo często obie formy są poprawne.
haben – Hab! → mieć – Miej!
bringen – Bring! → przynosić – Przynieś!
denken – Denk! → myśleć – Myśl!
fahren – Fahr! → jechać – Jedź!
fragen – Frag! → pytać – Pytaj!
geben – Gib! → dawać – Daj!
gehen – Geh! → iść – Idź!
hören – Hör! → słuchać – Słuchaj!
kaufen – Kauf! → kupować – Kup!
kommen – Komm! → przychodzić – Chodź! / Przyjdź!
W przypadku czasowników zakończonych na -ern, -eln, -d lub -t, w trybie rozkazującym dla liczby pojedynczej (ty) musisz dodać jeszcze -e.
-ern – wandern – Wandere! → wędrować – Wędruj!
-eln – googeln – Google (es)! → wygooglować – Wygoogluj (to)!
-t – warten – Warte! → czekać – Czekaj!
-d – finden – Finde (es)! → znajdować – Znajdź (to)!
Niektóre z czasowników mocnych tworzą liczbę pojedynczą trybu rozkazującego z -i.
essen → Du isst. → Iss!
jeść → Ty jesz. → Jedz!
lesen → Du liest. → Lies!
czytać → Ty czytasz. → Czytaj!
nehmen → Du nimmst. → Nimm!
brać → Ty bierzesz. → Weź!
Dla 2. osoby liczby mnogiej (wy) weź w trybie rozkazującym rdzeń czasownika i dodaj do niego końcówkę -t.
spielen → Ihr spielt. → Spielt!
grać → Wy gracie. → Grajcie!
Pewnie widzisz, że tryb rozkazujący liczby mnogiej ma taką samą formę jak druga osoba liczby mnogiej w czasie teraźniejszym.
Forma grzecznościowa trybu rozkazującego to po prostu forma czasownika w trzeciej osobie liczby mnogiej. Po czasowniku dodatkowo trzeba dodać podmiot, czyli do wyboru: Pani, Pan albo Państwo.
machen → Sie machen. → Machen Sie (es)!
robić → Państwo robicie. → Proszę to zrobić!
sagen → Sie sagen. → Sagen Sie (es)!
mówić → Państwo mówicie. → Proszę (to) powiedzieć. / Niech Pan/Pani (to) powie!
Przykłady trybu rozkazującego z czasownikami rozdzielnie złożonymi.
auf | stehen – wstawać
Steh auf! – Wstań!
Steht auf! – Wstańcie!
Stehen Sie auf! – Wstańcie Państwo! / Proszę wstać! / Niech Pan/Pani wstanie!
auf | räumen – sprzątać
Räum auf! – Posprzątaj!
Räumt auf! – Posprzątajcie!
Räumen Sie auf! – Posprzątajcie Państwo! / Proszę posprzątać! / Niech Pan/Pani to posprząta.
Przykłady trybu rozkazującego z czasownikami zwrotnymi z „się”.
sich hinlegen – położyć się
Leg dich hin! – Połóż się!
Legt euch hin! – Połóżcie się!
Lesen Sie sich hin! – Połóżcie się Państwo! / Proszę się położyć! / Położy się Pan/Pani.
sich setzen – usiąść
Setz dich! – Usiądź!
Setzt euch! – Usiądźcie!
Setzen Sie sich! – Usiądźcie Państwo! / Proszę usiąść! / Usiądzie Pan/Pani.
Czasownik „być” w trybie rozkazującym odmieniamy w następujący sposób:
sein – być
Sei leiser! – Bądź ciszej!
Seid leiser! – Bądźcie ciszej!
Seien Sie leiser! – Bądźcie Państwo ciszej! / Niech będzie Pan/Pani ciszej.
Zdanie w trybie rozkazującym może być zakończone kropką „.” lub wykrzyknikiem „!”. Znak wykrzyknika wzmacnia polecenie czy też żądanie. Z kropką mówi się bez nacisku. Jest to wtedy raczej stanowcza prośba niż żądanie.
Tryb rozkazujący w niemieckim jest całkiem prosty, gdy tłumaczy się go na przykładach z życia wziętych, prawda? Dobrze poradziłeś sobie z tym zadaniem. Wiesz już, jak wygląda tworzenie trybu rozkazującego w niemieckim i kiedy stosować słówka „mal” i „bitte”. To świetny początek! Zapisz się na kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym i zgłębiaj z nami tajniki gramatyki.
Nasza lektorka Justyna mieszka w Niemczech i zadbała o to, żebyś mógł uczyć się żywego, autentycznego języka. Zapomnij o siedzeniu w szkolnej ławce, sam na sam ze słownikiem i niezrozumiałymi regułkami. To nie w naszym stylu. 😉 Wytłumaczymy Ci tryb rozkazujący w taki sposób, by niemiecki Cię zainteresował. Przygotowaliśmy wiele ćwiczeń, intuicyjną aplikację na telefon oraz ciekawe tematy zajęć. Dzięki nim szybko opanujesz niemiecki dla początkujących. Dołącz do nas! To nie rozkaz, ale mamy nadzieję, że już wkrótce się spotkamy. 🙂 Los geht’s!
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2025 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.