Kto pyta, nie błądzi. Z pewnością każdy z nas słyszał to powiedzenie. Nie da się ukryć, że jest w nim sporo prawdy. To najlepszy sposób na to, by bliżej poznać innych ludzi, otrzymać potrzebne nam informacje i… zwyczajnie zaspokoić swoją ciekawość. 🙂 Właśnie dlatego weźmiemy dziś na tapet pytania po niemiecku. Opowiemy o tym, czym są, jak je dzielimy i z czego powinny się składać. Zaprezentujemy Ci kilka przykładów z życia codziennego, które pomogą Ci zrozumieć, na czym polega gramatyka niemiecka w praktyce. Zaczynamy!
Pytanie to zdanie, która wymaga odpowiedzi. Stawiamy je na przykład, kiedy chcemy uzyskać jakąś informację czy prosić kogoś o pozwolenie. Pytania budujemy z lub bez zaimka pytającego.
Pytaniem zamknięte to pytanie, na które możemy odpowiedzieć tylko „tak” albo „nie”. Niemcy nazywają to pytanie „pytaniem decyzyjnym” czyli „Entscheidungsfrage”, ponieważ trzeba tutaj podjąć konkretną decyzję na tak albo nie. Słowo to pochodzi od słowa „entscheiden”, czyli „decydować”. Pytanie otwarte nie zawiera zaimka pytającego.
Odmieniony czasownik stoi na 1. pozycji, a podmiot na 2. Potem umiejscawiamy całą resztę (dopełnienie, czas, miejsce itd.). Spójrz na poniższe przykłady.
→ Hast du eine Schwester? – Ja. (Masz siostrę? – Tak.)
→ Wohnst du bei deinen Eltern? – Nein. (Mieszkasz z Twoimi rodzicami? – Nie.)
→ Hat er Kinder? – Nein. (Czy on ma dzieci? – Nie.)
Pytanie z pytajnikiem (zwanym też zaimkiem pytającym) nazywamy „pytaniem otwartym”. Niemcy nazywają je “die Ergänzungsfrage”. Nazwa pochodzi od słowa „ergänzen”, czyli „uzupełniać, doprecyzowywać, dopowiadać”. Te pytania pomagają nam zebrać więcej informacji, uzupełnić je i doprecyzować.
Zaimek pytający to zaimek, który występuje na początku zdania pytającego. Po niemiecku określamy je również jako „W-Fragen”. Są to pytania, które zaczynają się na literę „w”. Przykładowe „W-Fragen” to:
→ was? – co?
→ wer? – kto?
→ wie? – jak?
→ woher? – skąd?
Zerknij na poniższą tabelę. Znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze niemieckie zaimki pytające.
Odpowiadając na pytanie otwarte, podajemy konkretne dodatkowe informacje, czyli określamy to, o co zostaliśmy zapytani.
→ Wo wohnen deine Kinder? – Meine Kinder wohnen in Köln.
(Gdzie mieszkają Twoje dzieci? – Moje dzieci mieszkają w Kolonii.)
→ Wie heißt du? – Ich heiße Justyna.
(Jak masz na imię? – Mam na imię Justyna.)
→ Wie geht es dir? – Mir geht es gut.
(Co u Ciebie? – U mnie wszystko dobrze.)
Zaimek pytający znajduje się na 1. pozycji w zdaniu, a odmieniony czasownik – na drugiej. Potem jest cała reszta (podmiot, dopełnienie, czas, miejsce itd.). Przeczytaj poniższe przykłady i spróbuj ułożyć kilka własnych krótkich pytań (zamkniętych i otwartych), które mógłbyś zadać np. podczas rozmowy z kolegą z pracy lub sąsiadką z bloku.
→ Wie heißen deine Schwestern? (Jak nazywają się Twoje siostry?)
→ Wie oft seht ihr euch? (Jak często się widzicie?)
→ Wie alt ist dein Opa? (Ile lat ma Twój dziadek?)
Sam widzisz, że jeśli chodzi o pytania, niemiecki nie różni się tak bardzo od polskiego. Wiesz już, kiedy używać zaimka „wer”, a kiedy „wo” i na którym miejscu w zdaniu powinny się one znajdować. Potrafisz też odróżnić „was” od „wie”. To naprawdę dobry początek!
Podstawowe pytania po niemiecku Ci nie wystarczają? Zapisz się na nasz kurs niemieckiego online, a razem zgłębimy ten temat. Podczas zajęć na poziomie A1 będziemy szeroko go omawiać, bazując na słownictwie dotyczącym rodziny i innych, ciekawych materiałach.
Podpowiemy Ci, jak tworzyć pytania po niemiecku. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się, kim z zawodu są ludzie w Twoim otoczeniu, jakie mają hobby, a nawet gdzie wybierają się na wakacje i jakiej muzyki słuchają. Z naszą pomocą niemiecki dla początkujących pozwoli Ci prowadzić jeszcze ciekawsze życie towarzyskie. Masz do nas jakieś pytania? 🙂 Chętnie odpowiemy na nie na zajęciach. Do zobaczenia! Los geht’s!
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2025 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.