Co powiedziałbyś na podróż do przyszłości? Rozmawiając z innymi, mówimy o tym, co już się wydarzyło, co dzieje się w danym momencie i o tym, co dopiero będzie miało miejsce. Głównym bohaterem naszego dzisiejszego spotkania jest czas przyszły Futur I. Niemiecki stanie się dla Ciebie bardziej zrozumiały, gdy podpowiemy Ci, kiedy go używać, w jaki sposób tworzyć w nim zdania i… kiedy spokojnie możesz zastąpić go czasem teraźniejszym. 😉 Pilny z Ciebie uczeń i gramatyka niemiecka nie budzi już u Ciebie przerażenia, więc możemy zaczynać. Do roboty!
Futur I to czas w języku niemieckim, który jest czasem przyszłym. Czas przyszły Futur I mówi o tym, że coś będzie miało miejsce w przyszłości.
Istnieje jednak „wyjątek” od tej reguły. Co ciekawe, w języku niemieckim można mówić o przyszłości bez użycia czasu przyszłego Futur I. Możemy utworzyć zdanie z czasem teraźniejszym Präsens, podając dodatkowo czas, kiedy dana rzecz się wydarzy. Dotyczy to głównie języka mówionego, co oznacza, że w życiu codziennym nie używamy tak często czasu przyszłego Futur I.
W języku polskim bardzo często używamy czasu przyszłego, podczas gdy w języku niemieckim rzadziej. Przynajmniej jeśli chodzi o przyszłe wydarzenia w życiu codziennym. Dlatego wielu osobom, które uczą się języka niemieckiego nie mieści się w głowie, że o przyszłości można mówić również używając czasu teraźniejszego – a tak właśnie jest w języku niemieckim.
Zerknij na poniższe pary zdań:
→ Tak się mówi w życiu codziennym, kiedy mówi się o czymś, co zdarzy się w bardzo bliskiej przyszłości, np. zaraz. Jeśli więc z kimś telefonujesz i chcesz powiedzieć, że zaraz tą osobę odbierzesz z lotniska, to ta wersja zdania będzie strzałem w dziesiątkę.
→ Możesz tak powiedzieć, jeśli z kimś rozmawiasz z dużym wyprzedzeniem i obiecujesz mu, że odbierzesz go z lotniska w dzień przylotu (czyli w dalszej przyszłości).
Nie używaj więc zbyt często czasu przyszłego Futur I w życiu codziennym, ponieważ brzmi to trochę „dziwnie”. Czas teraźniejszy Präsens + określenie czasu (jutro, w przyszłym tygodniu, wkrótce, w przyszłym roku) w zupełności wystarczy, jeśli mówisz w życiu codziennym o przyszłości, która wydarzy się niedługo. W taki właśnie sposób mówią Niemcy. Chcesz być bardziej „niemiecki”? 😉 Mów jak oni.
Jeśli masz postanowienia w dalszej perspektywie czasowej (np. noworoczne), są one dość mało konkretne. Wiesz, że chcesz je zrealizować, ale nie wiesz dokładnie, kiedy i jak. Tutaj należy użyć czasu przyszłego Futur I.
Kiedy robisz plany w bliskiej perspektywie czasu (np. na najbliższy miesiąc), zazwyczaj dokładnie wiesz, kiedy chcesz je zrealizować. Dlatego przy planowaniu w sprawach codziennych należy używać czasu teraźniejszego Präsens z określeniem czasu.
Czasu przyszłego Futur I używamy, gdy:
Mówiąc prościej, oznacza to:
Być może zauważyłeś już na przykładach, że czas przyszły Futur I tworzymy z czasownikiem „werden” (który nazywamy też posiłkowym, ponieważ posiłkujemy się nim podczas tworzenia tego czasu. ;)) Ale z samym „werden” niewiele zdziałamy. Żeby zdanie naprawdę miało sens, potrzebujemy jeszcze dodatkowego czasownika w jego nieodmienionej formie, czyli w bezokoliczniku. Ten czasownik stawiamy na końcu zdania.
Futur I = odmieniony czasownik „werden” + drugi czasownik w bezokoliczniku.
Czasownik „werden” odmieniasz w następujący sposób:
Co ciekawe, czasownik „werden” może występować samodzielnie jako pełny czasownik. Gdy Niemcy tworzą zdania z „werden” i „sein” (po polsku „będę” w przyszłości) to często w ogóle pomijają „sein” i zostawiają samo „werden”.
sein + “werden” – być + „werden”
→ Es wird warm und sonnig (sein). – Będzie ciepło i słonecznie.
→ Es wird kompliziert (sein). – To będzie skomplikowane. / Robi się coraz bardziej skomplikowanie.
→ Es wird teuer (sein). – Będzie drożej. / Robi się drogo.
→ Es wird spät (sein). – Będzie późno. / Robi się późno.
sein und Substantiv + “werden” – być i rzeczownik + „werden”
→ Es wird ein Mädchen (sein). – To będzie dziewczynka.
→ Es wird für mich eine Herausforderung (sein). – To będzie dla mnie wyzwanie.
→ Es wird eine Überraschung (sein). – To będzie niespodzianka.
Jeżeli chcesz utworzyć zdanie w czasie przyszłym z czasownikami modalnymi, to dodajesz czasownik modalny w bezokoliczniku na samym końcu zdania.
Futur I z czasownikiem modalnym = odmieniony czasownik „werden” + drugi czasownik w bezokoliczniku + czasownik modalny.
Gratulacje, świetnie sobie poradziłeś! Wiesz już, czym charakteryzuje się czas przyszły Futur I i bez trudu budujesz w nim zdania, pamiętając o tym, że razem z czasownikiem „werden” tworzy nierozłączny duet. Czemu miałbyś na tym poprzestać, jeśli tak dobrze Ci idzie? 🙂 Zapraszamy na nasz kurs niemieckiego online dla początkujących, na którym będziemy kontynuować ten temat podczas zajęć poświęconych noworocznym postanowieniom.
Możesz liczyć na wiele ciekawych przykładów z życia wziętych. Nie brakuje nam ich, bo nasza lektorka, Justyna, mieszka w Niemczech i na co dzień otacza się tym językiem. Podzielimy się z Tobą zwrotami, których rzeczywiście używają Niemcy, a nie książkowymi sformułowaniami. Zadbaliśmy o to, żeby tematy poruszane podczas spotkań były ciekawe, więc przekonasz się, że niemiecki dla początkujących sprawi Ci wiele frajdy. To jak, widzimy się w niedalekiej przyszłości? 😉 Na to liczymy! Los geht’s!
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2025 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.