fbpx

Guten Tag czyli Dzień dobry po niemiecku

Dzień dobry po niemiecku

W tym wpisie dowiesz się...

Niemiecki często kojarzy nam się z precyzją, uporządkowaniem i logicznym myśleniem. Nic dziwnego – w końcu to właśnie Niemcy wymyślili gramatykę i słownik! 😉 Ale czy wiesz, że w tym skrupulatnym świecie kryje się bogata paleta zwrotów powitalnych? Dziś odkryjemy sekrety niemieckiej etykiety i poznamy tajniki dobierania odpowiedniego pozdrowienia w zależności od poziomu zażyłości, wieku rozmówcy i regionu. W tym wpisie wyruszymy w fascynującą podróż po krainie niemieckich zwrotów grzecznościowych. Nauczymy Cię, jak przywitać się w różnych regionach Niemiec i pokażemy Ci różne wersje dzień dobry po niemiecku.

Hallo! króluje jako dzień dobry po niemiecku

Język niemiecki, niczym precyzyjny zegarmistrzowski mechanizm, stawia duży nacisk na zróżnicowanie zwrotów grzecznościowych w zależności od poziomu zażyłości, jaki łączy nas z rozmówcą. Na początek zrobimy sobie przegląd uniwersalnych przywitań, używanych w Hochdeutsch na obszarze całych Niemiec.

  • W kręgu znajomych i przyjaciół możemy pozwolić sobie na swobodne „Na?” czy „Hallo!„. Te nieformalne zwroty z miejsca wprowadzają luźną atmosferę i podkreślają więź, jaka nas łączy.

Po niemiecku

Po polsku

Do kogo? Kiedy używamy? 

Hallo!

Cześć!

do znajomych, przyjaciół, ale i nieznajomych osób, w sklepach, do sąsiadów, podczas rozmów telefonicznych

Hallöchen!

Siemanko!

do znajomych, przyjaciół, podczas nieformalnych spotkań towarzyskich

Na?

Jak tam? Co tam?

do osób w tym samym wieku, które znamy, przyjaciół, znajomych, ale też do sąsiada np. przy okazji spotkania na balkonie

Mahlzeit!

Cześć! + Smacznego!

do kolegów z pracy, kiedy spotykasz ich na przykład na stołówce w czasie przerwy obiadowej

 
  • W kontaktach formalnych lub z osobami starszymi, należy stosować bardziej oficjalne formy, takie jak „Guten Morgen” (rano), „Guten Tag” (po południu) czy „Guten Abend” (wieczorem). Swoje miejsce na piedestale znajdzie też „Hallo!„. Te zwroty wyrażają szacunek i dystans, a jednocześnie pozwalają na kulturalne rozpoczęcie rozmowy.

Po niemiecku

Po polsku

Do kogo? Kiedy używamy? 

Hallo!

Dzień dobry! (niezależnie od pory dnia)

do sąsiadów, do nieznajomych osób, w sklepie, na ulicy, podczas rozmów telefonicznych

Guten Morgen!

Dzień dobry! (rano do godziny 12)

od rana w sytuacjach oficjalnych, np. w urzędach, podczas rozmów biznesowych, ze starszymi osobami, których nie znamy dobrze

Guten Tag!

Dzień dobry! (po południu od godziny 12 do 18)

od południa w sytuacjach bardziej formalnych, np. podczas rozmowy z szefem, przełożonymi lub osobami starszymi

Guten Abend!

Dobry wieczór! (po godzinie 18)

wieczorem w sytuacjach oficjalnych, np. w restauracjach, teatrach, na spotkaniach towarzyskich

Dzień dobry po niemiecku - powitanie

Fajnie Ci się czyta? To podziel się wpisem ze znajomymi.

16 landów, 16 sposobów na powitanie

Niemcy, niczym patchworkowa kołdra utkana z 16 landów, skrywają w sobie bogactwo regionalnych zwrotów grzecznościowych. Podróżując po tym kraju, możemy natknąć się na zaskakującą różnorodność powitań, które niczym językowe kameleony, dopasowują się do lokalnej kultury i zwyczajów. Na północy Niemiec usłyszymy swobodne „Moin Moin„, w Bawarii – uroczyste „Grüß Gott„, a w Niemczech i Austrii w porze obiadowej – sycące „Mahlzeit. Tego ostatniego użyjemy np. w pracy w kuchni, gdzie wszyscy pracownicy przygotowują sobie jedzenie. W tym przypadku nie mamy żadnego polskiego odpowiednika (a szkoda). 😉

Jak już pewnie wiesz, kilka lat przebywałam w Berlinie, a obecnie mieszkam w sercu Bawarii, w MonachiumTe dwa regiony oferują zupełnie odmienne sposoby powitania, które odzwierciedlają ich unikalny charakter. Dlatego dziś skupimy się właśnie na tych dwóch regionach, aby odkryć sekrety ich językowej etykiety i nauczyć się swobodnie poruszać w gąszczu zwrotów grzecznościowych. Chcesz poznać bardziej uniwersalne powitania i pożegnania? To zajrzyj do tego wpisu.

Berlin – multikulturowy tygiel pozdrowień

Stolica Niemiec, słynąca z kosmopolitycznego charakteru, niczym barwna paleta malarza, odzwierciedla tę różnorodność również w kwestii zwrotów grzecznościowych. Obok standardowego dzień dobry po niemiecku, czyli „Guten Morgen” i „Guten Tag„, używanych w oficjalnych sytuacjach i w kontaktach z osobami starszymi, często usłyszymy uniwersalne „Hallo” czy krótkie „Morgen„. Świetnie sprawdzą się też bardziej młodzieżowe zwroty „Hey” lub „Hi„, zaczerpnięte z języka angielskiego.

Miłośnicy języka niemieckiego z pewnością docenią również „Tach„, czyli uproszczoną wersję dzień dobry po niemiecku – „Guten Tag„. Inne wariacje tego powitania to „Tachchen” i „Juten Tach„. Czasami na ulicach Berlina można też usłyszeć charakterystyczne północnoniemieckie „Moin„, ale nie jest to regułą.

Dzień dobry po niemiecku - powitanie na ulicy

Bawaria, czyli gromkie Servus!

Wybierając się na Oktoberfest lub podziwiając majestatyczne zamki Neuschwanstein, z pewnością usłyszymy radosne „Servus!„. To zwrot typowy dla Bawarii i południowych Niemiec, niosący ze sobą nutę swobody i serdeczności. Używany zarówno w formalnych, jak i nieformalnych sytuacjach, z łatwością zastąpi sztywne dzień dobry po niemiecku, nadając rozmowie bardziej przyjazny charakter.

Servus” to nie tylko zwykłe pozdrowienie, ale swoisty symbol bawarskiej gościnności i otwartości. Stosowany jest powszechnie w codziennych kontaktach między ludźmi, niezależnie od ich wieku czy rangi. Możemy go usłyszeć w lokalnej knajpce, na gwarnym targu, a nawet w eleganckiej restauracji. „Servus” z miejsca tworzy luźną atmosferę i ułatwia nawiązywanie kontaktów. Warto jednak pamiętać, że „Servus” ma swoje granice. Mówiąc np. do osób starszych, możemy zastosować bardziej formalne „Grüß Gott„. Ten zwrot, oparty na religijnych korzeniach, wyraża szacunek wobec rozmówcy.

Oprócz „Servus” i „Grüß Gott„, w Bawarii używa się również innych regionalnych zwrotów powitalnych. Na przykład w niektórych regionach usłyszymy „Griaß God” lub „Griaß di„. Nieco podobnie brzmią również zwroty na pożegnanie, jak chociażby „Pfia God” czy „Pfiat eich/eng/Eahna„.

Baw się językiem i odkrywaj nowe zwroty!

Najważniejsze to nie bać się eksperymentować i bawić językiem. Nawet jeśli popełnisz błąd, Niemcy z pewnością docenią twoją chęć nauki ich języka i kultury. Pamiętaj o uśmiechu i otwartej postawie – to klucz do nawiązywania kontaktów i budowania relacji w Niemczech. Ruszaj w podróż i odkrywaj piękno niemieckich powitań! „Servus!„, „Hallo!„, „Moin!” – dzień dobry po niemiecku ma wiele twarzy, a każda z nich to Twoje drzwi do nowego doświadczenia. 🙂

A jeśli chcesz, żeby w tej podróży towarzyszył Ci doświadczony przewodnik, to dołącz do nas i zapisz się na kurs niemieckiego online. W Los geht’s! nauczymy Cię nie tylko samego języka, ale odkryjemy przed Tobą różne zakamarki niemieckiej kultury.

Chcesz poznać bardziej oficjalne oblicze języka niemieckiego? 😉 Kein Problem! Zapraszamy Cię na nasz kurs biznesowy, gdzie uczymy praktycznych zwrotów, korespondencji i etykiety biznesowej. W Los geht’s! dzień dobry po niemiecku to tylko przystawka! 😉

🇩🇪📮 Twój newsletter o języku niemieckim

Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako osoba ucząca się niemieckiego i jako lektorka. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩‍🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! 😉 Zapisz się newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, polecajki i materiały o niemieckim i Niemczech.

PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.

Lektorka Justyna