Bariera językowa często wynika z popełnianych przez nas błędów. Boimy się potknięć i unikamy ich jak ognia, w efekcie czego boimy się samego mówienia. A o co tak właściwie chodzi z tymi błędami? Czemu tak bardzo się na nich skupiamy?
Pamiętasz moment, kiedy ucząc się czegoś nowego, popełniłeś błąd i świat się walił? Cała motywacja znikała, a w głowie pojawiały się mroczne myśli: „Jestem beznadziejny”, „Nic mi nie wychodzi”, „Nigdy się tego nie nauczę”. Znasz to? Ja też! I wiesz co? To zupełnie normalne! Wszyscy popełniamy błędy. Nawet najwięksi mistrzowie kiedyś zaczynali od małych potknięć. Ale wiesz, co jest w tym pięknego? Te błędy to nasi najlepsi nauczyciele! Pokazują nam, gdzie mamy braki, co musimy poprawić i jak się rozwijać. Są jak osobisty GPS na drodze do sukcesu.
Na początku każdy palec plącze się z innym, dźwięki są nieprzyjemne, a chwyty wydają się niewykonalne. Chcesz się poddać, rzucić instrument w kąt i krzyknąć: „To nie dla mnie!”. Ale poczekaj! Zamiast tego przyjrzyj się bliżej swoim błędom. Zauważ, który palec sprawia Ci największą trudność. Spróbuj ćwiczyć ten chwyt częściej. Poszukaj w internecie filmów instruktażowych lub porad doświadczonego gitarzysty. Z upływem czasu i wytrwałości będziesz popełniać coraz mniej błędów, a dźwięki wydobywające się z gitary będą coraz piękniejsze.
Ile razy zdarzyło Ci się źle odmienić czasownik, użyć niewłaściwego przymiotnika lub popełnić błąd gramatyczny? Zapewne wiele razy. Ale czy za każdym razem rezygnowałeś z nauki? Nie! Bo wiesz, że te błędy to cenne lekcje, które pomagają Ci się doskonalić. A zdanie, w którym popełniłeś błąd językowy? Zapamiętasz je na długo! W przeciwieństwie do tych, które zrobiłeś bezbłędnie, a które już dawno uleciały z Twojej pamięci. Błędy zmuszają nas do zastanowienia się i znalezienia sposobu na ich uniknięcie w przyszłości. Dzięki nim stajemy się bardziej uważni, skupieni i świadomi swoich umiejętności. Bariera językowa nie wynika z samego faktu popełniania błędów, ale ze sposobu, w jaki te błędy traktujemy.
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
W Los geht’s! uczymy kursantów, że błędy to nie wróg, a przyjaciel. Bo tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów, prawda? 😉 Bariera językowa to taka pokusa, by się wycofać i nie zrobić błędu. A więc koniec końców nie postawić kolejnego kroku naprzód. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy. Nawet jeśli coś umiemy na tip top, to nadal mamy prawo się mylić. Jesteśmy tylko ludźmi. I to jest właśnie piękne! 🙂 Dlatego zamiast biczować się za błędy, doceniaj każdy, nawet najmniejszy sukces. Świętuj zdobyte punkty, chwal się zrobionymi zadaniami i nagradzaj się za wytrwałość. Pamiętaj, że szklanka jest zawsze do połowy pełna, a nie pusta. 6 punktów na 10 to aż 60% więcej wiedzy niż wczoraj! A to już jest coś!
Zdrowe nastawienie w nauce jest bardzo ważne. A błędy i bariera językowa, to tylko taki mały kamyk w bucie podczas wędrówki. 😉 Możemy go zostawić i nie iść dalej z powodu bólu lub wyjąć i zbudować z niego swoją dalszą ścieżkę. 😉 Właśnie dlatego w każdy piątek dzielimy się z kursantami motywacyjnym „kopniakiem” – myślami, które pomogą pokonać wewnętrznego krytyka i pokochać naukę.
Następnym razem, kiedy popełnisz błąd, nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że to tylko krok w stronę Twojego celu. Uśmiechnij się, wyciągnij wnioski i idź dalej!
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.