Rozmawiając z innymi, nie zawsze zwracamy się do nich po imieniu. Często zastępujemy je zaimkami osobowymi, takimi jak „ona”, „ty” czy „on”, dlatego dziś przedstawimy Ci zaimki osobowe w bierniku. Niemiecki Akkusativ jest Ci już znany, więc nie musisz się niczym martwić. Dostaniesz od nas listę czasowników, które łączą się z tym przypadkiem – nuda Ci nie grozi. 🙂 Na podstawie prostych przykładów pokażemy też, jak używać w zdaniach zaimki osobowe w bierniku. Gotowy na kolejną porcję wiedzy, która sprawi, że bez problemu opanujesz niemiecki dla początkujących? W takim razie do dzieła!
Zaimki osobowe (Personalpronomen) zastępują rzeczownik, który został już wcześniej wymieniony – najczęściej w poprzednim zdaniu. Zaimki podlegają odmianie przez przypadki. Każda osoba (ich, du, wir, ihr itd.) ma swój własny zaimek osobowy.
Z zaimków osobowych korzystasz, gdy mówisz o sobie lub o innych osobach. Używając tych krótkich słówek, unikasz ciągłego powtarzania rzeczownika.
Zaczniemy od krótkiego przypomnienia. Wiesz już, jak używać zaimków w mianowniku. Poniżej wypisaliśmy pary zdań: w pierwszym zdaniu używamy imion i nazwisk, w drugim zaś samych zaimków osobowych.
Liczba pojedyncza – Singular
Liczba mnoga – Plural
Zaimki osobowe występują nie tylko w mianowniku, ale także w innych przypadkach. Używamy ich dość często w Dativie i Akkusativie. Bardzo rzadko występują w Genitivie. W tej lekcji skoncentrujemy się na zaimkach osobowych w Akkusativie.
W niemieckiej gramatyce istnieją czasowniki, które zawsze łączą się z konkretnym przypadkiem. Większość takich czasowników łączy się z Akkusativem. Tych z Dativem jest dużo mniej. Dopełnieniem w Akkusativie może być nie tylko rzecz lub osoba, ale również zaimek osobowy.
Zerknij na poniższe przykłady. Użyliśmy w nich czasownika „pytać” wraz z zaimkami osobowymi w bierniku:
Liczba pojedyncza – Singular
Liczba mnoga – Plural
Jak już wspomniałam, jeśli czasownik łączy się tylko z jednym przypadkiem, to jest to najczęściej Akkusativ. Oto najważniejsze czasowniki w Akkusativie, które musisz znać na poziomie A1.
Jest wiele czasowników, które raz łączą się z Dativem, a raz z Akkusativem. Przykłady takich czasowników:
Aby rozpoznać, która część zdania jest w Akkusativie, należy zadać odpowiednie pytanie kontrolne. Pytanie w Akkusativie brzmi:
Zerknij na poniższe przykłady:
Ich kaufe mir einen Computer. – Kupuję sobie komputer.
Er erklärt ihr ein Problem. – On wyjaśnia jej problem.
Brawo! Jesteś na dobrej drodze do tego, by dołączyć do osób, przed którymi gramatyka niemiecka nie ma żadnych tajemnic. 😉 Wiesz już, kiedy używać „mich”, kiedy „dich” i wiesz, jakie czasowniki łączą się z biernikiem. Jeśli chcesz zgłębić ten temat, zapraszamy na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym. Połączymy go tam ze słownictwem dotyczącym problemów komunikacyjnych.
Stawiamy na praktykę, więc nie zostawimy Cię samego z niezrozumiałymi regułkami. Najpierw podzielimy się z Tobą wiedzą, a potem pokażemy, jak używać jej w codziennym życiu. Dzięki temu będziesz czuł się swobodnie, rozmawiając po niemiecku. Uczymy tylko tego, co naprawdę potrzebne. Zastanawiasz się, czy to działa? Przeczytaj pozytywne opinie, które kursanci zostawili w naszych mediach społecznościowych. Ich liczba cały czas rośnie! Czekamy właśnie na Ciebie. Dołącz do nas! Los geht’s!
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2025 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.