Kto z nas przynajmniej raz w swoim życiu nie poszedł do sklepu i nie zapomniał o kupieniu czegoś ważnego? Trudno znaleźć taką osobę! Pamięć lubi płatać nam figle, a wizyta w supermarkecie może potoczyć się nieco inaczej, niż byśmy tego chcieli. Zwłaszcza gdy znajdujemy się poza granicami naszego kraju i odrobinę się stresujemy. Z pomocą przyjdzie Ci nasz wpis na temat listy zakupów po niemiecku. Co powinno znaleźć się na takiej liście, gdy chcesz uzupełnić lodówkę, a co wtedy, gdy przygotowujesz się do zorganizowania hucznego przyjęcia? Zdradzimy Ci ten sekret i zaprezentujemy słownictwo niemieckie, które przydaje się na co dzień. Używa go nasza lektorka, Justyna, która mieszka w Niemczech i jest stałym gościem w tamtejszych sklepach. Chwyć kartkę, długopis i do dzieła!
Wybierając się na zakupy do niemieckiego sklepu spożywczego, warto mieć ze sobą dobrze przygotowaną listę zakupów. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a także uniknąć zakupu niepotrzebnych produktów.
Na liście warto umieścić podstawowe produkty spożywcze, takie jak chleb, mleko, jajka czy masło. W Niemczech popularne są również wędliny, ser, jogurty oraz warzywa i owoce. Możesz także wpisać na listę produkty, które chcesz wypróbować, na przykład tradycyjną niemiecką kiełbasę, pieczywo lub piwo.
Przygotowanie idealnej listy zakupów wymaga znajomości słówek, dlatego sporządziliśmy dla Ciebie listę 50 najważniejszych wyrażeń na temat produktów spożywczych. Słówka przydadzą Ci się podczas planowania zakupów, rozmowy z ekspedientką czy dyktowania przepisu na popisowe danie Twojej niemieckiej koleżance. Los geht’s!
Jesteś już wyposażony w najważniejsze narzędzia, czyli słówka – teraz czas dowiedzieć się, jak sporządzić niemiecką listę zakupów. Przeczytaj poniższy przykład i pomyśl, czego brakuje w Twojej domowej lodówce. Następnie przygotuj swoją własną listę zakupów. Du kriegst es hin! Dasz radę! 🙂
🇩🇪
Mein Mann macht einen Salat. Er kauft:
🇵🇱
Mój mąż robi sałatkę. Kupuje:
W Twojej ręce znajduje się już lista zakupów. Niemiecki nie jest taki skomplikowany jak myślałeś, prawda? Potrafisz nazywać najważniejsze produkty spożywcze, owoce i warzywa, a gdy nie widzisz ich na regale, bez trudu możesz zapytać o nie ekspedientkę. Pewnie zdążyłeś zauważyć, że skupiliśmy się zaledwie na części tego, co możesz dostrzec w supermarkecie. Potrzebna Ci lista zakupów po niemiecku zawiera rzadziej spotykane artykuły, takie jak suszone pomidory, rukola albo orzechy?
Nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym pozwoli zgłębić to zagadnienie. Mamy już nawet gotowy plan nauki! Porozmawiamy o żywności, wplatając w ten temat elementy gramatyki dotyczące liczb. W końcu musisz dokładnie wiedzieć, jakich ilości produktów potrzebujesz. Następnie udostępnimy kolejną porcję słówek. Znajdziesz je w naszej aplikacji na telefon, która jest prosta w obsłudze i pozwala Ci uczyć się w dowolnym miejscu, kiedy tylko chcesz. Nie musisz już nosić ze sobą ciężkich książek – wszystko, co potrzebne do tego, by poznać niemiecki dla początkujących będziesz mieć w zasięgu ręki. Dołącz do nas, a lista zakupów na imprezę po niemiecku będzie dla Ciebie jak… bułka z masłem. 🙂 Do zobaczenia wkrótce! Los geht’s!