Wiemy już, jak ważną rolę przymiotniki odgrywają w naszym życiu. Znamy ich całkiem sporo, dlatego teraz możemy pójść o krok dalej i porozmawiać na temat tego, jak odmieniamy je przez przypadki. Postaramy się wytłumaczyć to najprościej, jak się da. Będziemy korzystać z przykładów z życia codziennego i opierać się na wyrażeniach używanych przez Niemców. Wszystkie przedstawi nasza lektorka, Justyna, która mieszka w Niemczech i regularnie ma z nimi styczność. Nie martw się, nie każemy Ci od razu opanować odmiany przymiotników przez wszystkie przypadki. 🙂 Uczymy tego zagadnienia na poziomie podstawowym A1, więc weźmiemy na tapet wyłącznie odmianę przymiotników w Nominativie i Akkusativie. Oto skrót najważniejszych informacji!
Przymiotniki (po niemiecku “die Adjektive”) mówią nam, jaki ktoś albo jakie coś jest. Przymiotników używamy do opisywania cech ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy. Po niemiecku nazywamy je również słowami opisującymi cechy wyglądu lub charakteru (die Eigenschaft = cecha).
Przykłady przymiotników: klein (mały), hoch (wysoki), jung (młody), alt (stary).
A teraz – do dzieła! 🙂
Niemieckie przymiotniki podlegają odmianie, ale nie zawsze. Jeśli stoją przed rzeczownikiem, który określają, to wtedy dopasowują się do jego rodzaju czy użytego przypadku. W innym przypadku przymiotniki pozostają w swojej niezmienionej formie (np. na końcu zdania). Zerknij na poniższe przykłady:
Dziś zajmiemy się odmianą przymiotników w mianowniku i bierniku. Przymiotniki w Nominativie i Akkusativie odmieniamy podobnie, jak rodzajniki i rzeczowniki. Spójrz na poniższe tabele z odmianą przymiotnika przez przypadki:
Odmiana przymiotników w Nominativie
Odmiana przymiotników w Akkusativie
Jak się połapać w tym przymiotnikowo-przypadkowym labiryncie? Przymiotniki najlepiej jest odmieniać w trzech prostych krokach, a mianowicie:
Krok 1 – Jaki rodzajnik ma rzeczownik, którym opisuje nasz przymiotnik. Der, die czy das?
Krok 2: Czy jest to rodzajnik: określony czy nieokreślony?
Krok 3: Jaki przypadek pasuje w kontekście znaczenia zdania: Nominativ czy Akkusativ?
W Los geht’s! nikogo nie wypuszczamy z pustymi rękami. 😉 Dlatego teraz, na koniec naszego wpisu, przedstawię Ci krótkie przykładowe zdania, dzięki którym jeszcze łatwiej przyswoisz sobie odmianę przymiotników.
rodzajnika nieokreślonego)
Potrafisz już powiedzieć, na jakie pytania odpowiadają Nominativ i Akkusativ. Dowiedziałeś się też, jak odmieniamy przymiotniki. Znasz też regułę, która określa, kiedy należy je odmieniać, a kiedy nie musisz tego robić. Wisienką na torcie będzie nasze nowe słownictwo – przymiotniki służące do opisywania wyglądu. Jesteś gotowy na kolejne wyzwania? Zapraszamy na nasz kurs niemieckiego online! W trakcie zajęć pogłębimy Twoją wiedzę, prowadząc interesujące konwersacje, oddając do Twojej dyspozycji intuicyjną aplikację na telefon i… po prostu dobrze się bawiąc, poznając niemiecki dla początkujących od tej ciekawej strony! Dołącz do grona zadowolonych kursantów, którzy zrozumieli gramatykę niemiecką. Czekamy na Ciebie! Los geht’s!
Masz ochotę na cotygodniową kawę z niemieckim? 🙂 Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj 10 fiszek tygodniowo – zupełnie za darmo! Zamiast przeglądać Instagrama czy Facebooka, włącz aplikację i ucz się słówek. W dowolnym miejscu i czasie. Czeka na Ciebie aż 450 fiszek, inspirujące teksty i wskazówki, które zmotywują Cię do pracy.
Brzmi jak coś dla Ciebie? To dołącz do nas. 😉 Wypełnij formularz, sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam) i potwierdź zapis. Do usłyszenia w mejlach! Los geht’s!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.