Na sofie często przesiadujemy z przyjaciółmi, pogrążając się w rozmowie. W fotelu spędzamy czas, pochyleni nad wciągającą książką, a w szafie przechowujemy nasze ubrania. Trudno wyobrazić sobie bez nich dom, prawda? Dlatego porozmawiamy dziś o tym, jak nazywają się meble po niemiecku. Nasza lektorka, Justyna, która mieszka w Niemczech, przygotowała informacje, które przydadzą Ci się w wielu sytuacjach. Przeprowadzka, urządzanie pokoju, a może chęć pochwalenia się znajomym nową, designerską lampą? 🙂 Dzięki poniższym wskazówkom dasz sobie radę!
Dziś nauczysz się, jak opisać wyposażenie mieszkania lub domu. Słownictwo z tematu “Möbel” przyda Ci się podczas sprzedaży, kupna czy wynajmu mieszkania, w trakcie oglądania nowego lokum, zakupu mebli, a także podczas oprowadzania znajomych po Twoim nowym domu. 😉
Jak widzisz, jest wiele sytuacji, w których przyda Ci się słownictwo z dzisiejszego tematu. A więc – zakasujemy rękawy i bierzemy się do pracy. Los geht’s! 😉
Meble to nie tylko rzeczowniki – możemy opisać, jak wyglądają, jak się prezentują lub co chcemy z nimi zrobić. Nasza lista obejmuje więc 30 najważniejszych rzeczowników, 5 prostych przymiotników i 10 czasowników, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swoich codziennych rozmowach.
W naszym wpisie nie mogło oczywiście zabraknąć praktycznego tekstu. Na koniec zapraszam Cię do lektury krótkiego, ale obfitującego w nowe słówka dialogu. Zachęcam Cię też do stworzenia własnego opisu swojego pokoju, sypialni lub całego mieszkania. Jakie meble znajdują się u Ciebie w domu i jak wyglądają? 😉 Du schaffst das! Dasz radę!
Maya: Ich sehe dein Zimmer nicht.
Tom: Es ist weiter im Flur. Gefällt dir diese Wohnung nicht?
Maya: Doch, sie gefällt mir sehr gut. Das ist ein toller Stuhl!
Tom: Das ist kein Stuhl. Das ist eigentlich ein Sessel. Schau in das Zimmer rein. Hier gibt es ein Bett und einen Schreibtisch.
Maya: Ich sehe aber keinen Stuhl?
Tom: Ja, einen Stuhl gibt hier nicht. Aber ich werde in das Zimmer einen Kleiderschrank reinstellen.
Maya: Super. Weißt du schon, wann ich einziehen dürfte?
Tom: Das weiß ich noch nicht. Aber ich gebe dir gern Bescheid.
Maya: Nie widzę Twojego pokoju.
Tom: Jest dalej w korytarzu. Nie podoba Ci się to mieszkanie?
Maya: Nie, bardzo mi się podoba. To jest świetne krzesło.
Tom: To nie jest krzesło. To jest właściwie fotel. Zarzyj do pokoju. Jest tutaj łóżko i biurko.
Maya: Ale nie widzę żadnego krzesła?
Tom: Tak, nie ma krzesła. Ale wstawię do pokoju szafę.
Maya: Super. Wiesz już, kiedy mogłabym się wprowadzić.
Tom: Tego jeszcze nie wiem. Ale chętnie dam Ci znać.
Zdążyłeś już trochę poznać niemiecki. Meble, które Cię otaczają, potrafisz teraz nazywać nie tylko po polsku, prawda? To jednak dopiero początek przygody! Przygotowany przez nas kurs niemieckiego online prowadzony na poziomie podstawowym pozwoli Ci zgłębić ten temat. W poniedziałki zdradzimy Ci trochę zasad gramatycznych, opowiadając o niemieckich przeczeniach i nie tylko. Dwa dni później udostępnimy słownictwo niemieckie – znajdziesz je w aplikacji na telefon. Jest prosta w obsłudze i zamienia edukację w dobrą zabawę. W czwartek będziesz mógł zabłysnąć tym, czego się nauczyłeś, tworząc dialogi. Będzie ciekawie i nie zabraknie przykładów z życia codziennego. Udowadniamy, że niemiecki dla początkujących nie musi być trudny. Całkiem dobrze nam to idzie – potwierdzają to pozytywne opinie, które kursanci pozostawiają w naszych mediach społecznościowych. Kto wie, może następna będzie właśnie od Ciebie? Zapraszamy! Los geht’s!