Czytanie czasopism, magazynów i gazet to sport narodowy naszych zachodnich sąsiadów. Ich rodzimy rynek pełen jest różnych gazet, które każdego dnia trafiają do rąk Niemców. Błyskawiczny rozwój technologii informacyjnych w wirtualnym świecie sprawił, że większość gazet – obok swoich tradycyjnych wydań – zdecydowała się też na ich internetowe odpowiedniki, otwierając swoje czasopisma na czytelników z całego świata.
Jedną z licznych grup odbiorców stanowią oczywiście osoby uczące się języka niemieckiego. Zamiast zaglądać do nudnych podręczników, które potrafią uśpić nawet najtwardszego zawodnika, sięgają oni do czasopism, w których można znaleźć mnóstwo ciekawych artykułów, zarówno tych nieco prostszych, jak i bardziej skomplikowanych. Gazety są rzeczywiście prawdziwą kopalnią wiedzy. Dlaczego? Znajdziemy w nich cały wachlarz tematów, zróżnicowane słownictwo i żywy język, który jest kluczem do sukcesu w nauce niemieckiego. Żadne książki i zawiłe ćwiczenia gramatyczne nie zastąpią nam kontaktu z autentycznym językiem. Konfrontacja książkowej wiedzy z rzeczywistością jest jak zderzenie ze ścianą. Nagle okazuje się, że zwykła rozmowa nie wymaga użycia wszystkich skomplikowanych konstrukcji gramatycznych, a potoczny język używany przez Niemców odbiega od tego, który znamy z podręczników. Z tego powodu warto sięgać po autentyczne niemieckie teksty do czytania. W szkole językowej Los geht’s! stawiamy właśnie na takie praktyczne podejście do nauki. Nasi kursanci otrzymują e-booki na różne tematy (zdrowie, praca, szczęście, rodzicielstwo) do nauki słownictwa oraz “gramatyczne prasówki” bazujące na prawdziwych i aktualnych materiałach z niemieckich gazet.
Sprawdź naszą ofertę kursu niemieckiego online, jeśli chcesz poprawić swój poziom!
Źródło: unsplash.com/photos/_Zua2hyvTBk Autor: Roman Kraft
Dobre teksty do czytania po niemiecku to takie, które będą dopasowane do Twojego poziomu i jednocześnie sprawią, że aż będzie Ci się chciało czytać. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem, powinny sięgać po proste teksty po niemiecku z mniej skomplikowanym słownictwem. Idealnie sprawdzą się tutaj portale o uniwersalnej tematyce, na których każdy znajdzie coś dla siebie.
Wśród najbardziej popularnych stron warto wymienić chociażby Bild czy RTL. Co prawda Bild nie jest może najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy, ponieważ to gazeta codzienna o charakterze sensacyjnym w formacie tabloidu, ale do nauki niemieckiego na pewno się nadaje. 😉 Co więcej, przeczytasz tam zabawne historie, które na pewno zapadną Ci w pamięć, dzięki czemu szybciej zapamiętasz sporą dawkę nowych słówek. RTL być może już znasz – jest to największa komercyjna stacja telewizyjna w Niemczech. Poza ofertą telewizyjną znajdziesz na ich stronie również teksty na “niewymagające”, codzienne tematy. 😉
Jeżeli jednak wolisz czytać artykuły, które skupiają się na konkretnych dziedzinach życia, to niemiecki internet na pewno Cię nie zawiedzie. Dla kobiet polecamy strony Jolie i Brigitte. Napisane prostym językiem teksty z pewnością przykują Twoją uwagę i niejednokrotnie wywołają uśmiech na twarzy.
Teraz coś dla miłośników sportu. Jeżeli na dźwięk słowa “mecz” Twoje tętno przyspiesza, a źrenice rozszerzają się do niewyobrażalnych rozmiarów, to koniecznie zajrzyj na siostrzany portal gazety Bild, poświęcony tematyce sportowej – Sport Bild. Znajdziesz tam całe mnóstwo artykułów o różnych dyscyplinach, sportowcach i rozgrywkach.
Źródło: Strona telewizji RTL www.rtl.de
Możemy pójść o krok dalej. Twoja znajomość niemieckiego pozwala na sięganie po coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane teksty. Co powiesz na czasopisma tematyczne? Jeżeli interesujesz się jakąś konkretną dziedziną i lubisz czytać na ten temat, to takie rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne. Nie dość, że pogłębisz wiedzę z danej specjalności, to będziesz mógł rozmawiać o niej ze swoimi niemieckimi znajomymi. Cały pakiet korzyści w jednym. 😉
Lubisz tematykę gospodarczą? Zajrzyj na stronę Handelsblatt. To ciekawy niemiecki dziennik naszpikowany tekstami z dziedziny finansów i gospodarki. Poza tym polecam Ci również niemiecki miesięcznik biznesowy brand eins, w którym przeczytasz nie tylko o samych cyferkach i wskaźnikach, ale również o trendach społeczno-gospodarczych, które nas otaczają.
Jeśli w centrum Twoich zainteresowań znajduje się szeroko pojęta kultura, to jestem pewna, że spodoba Ci się portal Kulturaustausch. Zajrzyj na tę stronę, a przekonasz się, jak wiele ma do zaoferowania niemiecka scena kulturalna.
Wolisz motoryzację i nowinki techniczne? Dla Ciebie też mam coś odpowiedniego! Odwiedź portale Autozeitung i C’t Magazin für Computer und Technik. Znajdziesz tam szereg artykułów poświęconych samochodom, technice i komputerom. Wykorzystaj swoje zainteresowania, by wrzucić kolejny bieg na Twojej drodze do perfekcyjnej znajomości języka niemieckiego. Los geht’s!
Źródło: Strona Handelsblatt www.handelsblatt.de
Jesteś już na szczycie! Odetchnij, rozejrzyj się wokoło i podziwiaj widoki. Pięknie tu, prawda? Niemiecki świat stoi przed Tobą otworem. Możesz sięgać po każdy temat i artykuł – przebieraj do woli. Ja od siebie dorzucę jeszcze kilka interesujących propozycji, które być może staną się dla Ciebie inspiracją w Twoich dalszych czytelniczych podbojach. Do tej pory zwiedzaliśmy niemieckie landy. A może teraz wybierzemy się do innych krajów niemieckojęzycznych? Poznaj świat z ich perspektywy.
Odwiedź strony z Austrii (Wiener Zeitung czy Kurier), Szwajcarii (NZZ, a może Blick) i Luksemburga (Wort, Tageblatt). Nie ograniczaj się! Wykorzystaj wszystkie swoje zasoby i podróżuj po niemieckim internecie. W sieci nie ma granic – odwiedzaj strony, czytaj teksty i poszerzaj dalej swoje horyzonty. 🙂
Źródło: Strona Wienderzeitung www.wienerzeitung.at
Teksty po niemiecku w prasie to ciekawy sposób na naukę języka. Zamiast czytać nudne teksty z podręczników, sięgnij po artykuły, które naprawdę Cię interesują. Nie zmuszaj się do lektury. Zamiast tego spraw, by czytanie było czystą przyjemnością. A jeśli taka metoda przypadnie Ci do gustu, to koniecznie zajrzyj do nas. Nasze kursy niemieckiego bazują na autentycznych tekstach, wprost z niemieckich gazet i czasopism. Ćwiczymy dyskusję na aktualne tematy i uczymy się żywego, potocznego języka. Zapraszamy do naszej szkoły – przekonaj się sam, że nauka wcale nie musi być nudna. 😉 Czekamy na Ciebie. Los geht’s!
Hallo! Tu Justyna, założycielka Los geht’s! Od ponad dekady mieszkam w Niemczech. Jak się pewnie domyślasz, miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako lektorka i osoba ucząca się niemieckiego. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! Zapisz się na mój newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, darmowe polecajki i materiały o j. niemieckim i Niemczech.
PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.